Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2020, 15:29

Islamský štát ohlásil ďalšiu fázu svätej vojny. Zameria sa na nový cieľ

Z výroku nového veliteľa na nahrávke sa dá usudzovať, že Islamský štát mení svoju orientáciu.

Islamský štát ohlásil ďalšiu fázu svätej vojny. Zameria sa na nový cieľ
Zdroj: Reuters

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) začína ďalšiu etapu svojej existencie a zameria sa na boj proti Izraelu. V čerstvej audionahrávke to podľa médií povedal jej nový veliteľ abú Ibrahim Hášimí Kurajš.

Takzvaný Islamský štát od roku 2014 obsadzoval sever Iraku a Sýrie. V oboch krajinách bol porazený v roku 2017, respektíve 2019. Jeho pôvodného vodcu abú Bakra Bagdádího Američania vlani v októbri zabili v Sýrii.

​Cieľom skupiny bolo založiť a riadiť islamský kalifát. IS síce prišiel o svoju základnú vojenskú silu, ale jeho izolované skupiny stále pôsobia v Iraku i v Sýrii.

Z Kurajšího výroku na nahrávke sa dá podľa agentúry AFP usudzovať, že IS mení svoju orientáciu. Povedal, že začína novú fázu svätej vojny a že v nej sa stane hlavným cieľom Izrael.

"Nová fáza nie je nič iné ako boj proti Židom a navrátenie všetkého, čo ukradli moslimom," hovorí Kurajš na nahrávke, ktorú Islamský štát zverejnil na službe Telegram.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.