Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 07:15 Aktualizované dňa 28.01.2020 o 11:50

Nemecko hlási prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom. Muž sa nakazil od Číňanky

V susednom Česku je niekoľko podozrení na nákazu novým vírusom.

Nemecko hlási prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom. Muž sa nakazil od Číňanky
Zdroj: Reuters

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku. Agentúra DPA o tom informovala v noci na utorok.

Nemec nakazený koronavírusom má 33 rokov a darí sa mu dobre. Nakazil sa podľa všetkého od Číňanky, ktorá sa v bavorskej firme, v ktorej je zamestnaný, zúčastnila školenia. Na tlačovej konferencii v Mníchove to dnes uviedli bavorské úrady. Nikto ďalší z okolia nakazeného zatiaľ symptómy ochorenia nemá. Bavorsko dnes pre verejnosť zriadi špeciálnu telefónnu linku, kde sa ľudia budú môcť poradiť. Zvažuje aj zavedenie ďalších opatrení.

Číňanka viedla školenie

Číňanka zo Šanghaja sa školení vo firme Webasto, ktorá je dodávateľom v automobilovom priemysle, zúčastnila minulý týždeň. Keď sa 23. januára vracala domov, cítila sa chorá a lekári u nej neskôr odhalili koronavírus, uviedol šéf bavorského krajinského zdravotného úradu Andreas Zapf. Pred jej cestou do Európy ženu navštívili rodičia pochádzajúci z Wu-chanu, odkiaľ sa nákaza šíri.

Nemec pri sebe symptómy ochorenia podobného chrípke zistil cez víkend, v pondelok mu však bolo znovu lepšie, a išiel normálne do práce. Testy u neho koronavírus preukázali v pondelok večer. Od tej doby je sledovaný v nemocnici.

40 ľudí má zostať doma

Bavorské úrady sa teraz snažia zistiť, s kým nakazený muž aj žena prišli do kontaktu. V prípade Nemca to podľa doterajších informácií bolo najmenej 40 ľudí. Tým, ktorí s nim boli v užšom kontakte, úrady podľa Zapf odporučí, aby zostali doma po infekčnej dobu, teda 14 dní.

Prípady ochorení spôsobených novým koronavírusom hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii i v USA. Tri prípady nákazy — prvé v Európe — potvrdili v piatok aj vo Francúzsku. V sobotu prvého pacienta potvrdili aj v Kanade.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.