Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 20:52 Aktualizované dňa 30.01.2020 o 21:37

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pre koronavírus stav globálnej núdze

Agentúra tak urobila ešte len šiestykrát vo svojej histórii

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pre koronavírus stav globálnej núdze
Zdroj: Reuters

Kvôli súčasnej epidémii nového koronavírusu dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze.

Agentúra tak urobila ešte len šiestykrát vo svojej histórii.

Koronavírus sa doteraz objavil v dvoch desiatkach krajín, nakazilo sa ním cez 8100 ľudí, z toho veľká väčšina v Číne. 170 osôb tam nákaze podľahlo.

"Je potrebné konať"

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes zdôraznil, že vyhlásenie stavu zdravotnej núdze nie je výrazom nedôvery voči Číne, jej snahy naopak ocenil.

WHO vyzvala na podporu krajín so slabšími zdravotnými systémami. 

"Nevieme, aké škody by mohol tento vírus napáchať v krajinách so slabším systémom zdravotníctva. Je potrebné konať, aby sme krajinám pomohli sa na takúto možnosť pripraviť," vysvetlil Ghebreyesus dôvod, prečo sa svetová organizácia rozhodla stav zdravotnej núdze vyhlásiť.

Krajiny by mali svoje opatrenia podľa šéfa WHO prijímať na základe dôkazov a byť pri ich uplatňovaní konzistentné. "Jediný spôsob, ako túto epidémiu poraziť, je spolupráca všetkých krajín v duchu solidarity," povedal.

Urýchlenie vývoja vakcín

Podľa svetovej organizácie treba tiež urýchliť vývoj vakcín, liekov aj diagnostiky a bojovať proti šíreniu fám aj dezinformácií.

Počet ľudí nakazených novým koronavírusom dnešným dňom podľa dostupných informácií stúpol na viac ako 8100. Svojím rozsahom tak súčasná epidémia vyrovnala tú, ktorú pred 17 rokmi spôsobil vírus SARS.

V Číne, kde sa nachádza epicentrum nákazy, doteraz choroby spôsobené koronavírom podľahlo 170 ľudí.

Čo je stav zdravotnej núdze

WHO opisuje stav zdravotnej núdze ako "mimoriadnu udalosť", ktorá predstavuje nebezpečenstvo pre ďalšie krajiny a vyžaduje koordinovaný medzinárodný zásah.

Organizácia vydáva dočasné odporúčania, ktoré síce nie sú pre krajiny záväzné, v prípade ich uplatnenia môžu však mať výrazné dopady v odvetviach, ako je cestovný ruch či medzinárodný obchod.

Obmedzenie cestovného ruchu v tejto chvíli však WHO nenavrhuje.

Vo svojej histórii ho agentúra vyhlásila len päťkrát, naposledy vlani v júli kvôli epidémii eboly v Kongu.

Podľa Reuters o takomto opatrení rozhoduje organizácia obozretne, pretože môže znamenať značné obmedzenia pre krajiny, kde sa choroba vyskytuje, v podobe dopravných alebo obchodných reštrikcií s následným dopadom na ekonomiku.

Nový vírus, označovaný ako 2019-nCoV, podľa lekárov vyvoláva ochorenie s príznakmi chrípky (horúčku, kašeľ, problémy s dýchaním). Iba u niektorých pacientov vedie k rozvoju vírusového zápalu pľúc, ktorý môže vyústiť až do zlyhania dýchania.

Ghebreyesus uviedol, že nákaza sa doteraz z Číny rozšírila do 18 krajín, kde je teraz 98 prípadov. Podľa aktuálnych informácií médií konečný zoznam zahŕňa už 20 štátov aj s Čínou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.