Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 13:28

"Urobíme, čo bude nevyhnutné." Erdgoan pohrozil vojenskou ofenzívou v Sýrii

Recep Tayiip Erdogan zopakoval, že Ankara nedovolí žiadne hrozby od svojej južnej hranice, aj keby to malo znamenať povolať armádu.

"Urobíme, čo bude nevyhnutné." Erdgoan pohrozil vojenskou ofenzívou v Sýrii
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil novou vojenskou operáciou v Sýrii, ak sa situácia v tamojšej provincii Idlib rýchlo nevyrieši.

Kvôli obnoveným bojom tam ušli z domovov státisíce ľudí a mnohí mieria k tureckej hranice. Erdogan povedal, že Turecko nedokáže absorbovať nový prílev utečencov.

​Od začiatku sýrskej vojny do Turecka odišlo 3,6 milióna Sýrčanov a Turecko sa snaží presídliť časť z nich späť do Sýrie.

Sýrska armáda od vlaňajška bojuje o Idlib, ktorý je poslednou provinciou, ktorej väčšinu ovládajú odporcovia Damasku a skupiny islamských radikálov. V posledných týždňoch boje zosilneli a zúčastňuje sa ich ako spojenec Damasku aj ruská armáda.

Agentúra Reuters píše, že sýrske vojsko od minulého týždňa urýchlilo postup a vybojovalo niekoľko desiatok miest a dedín vrátane strategického Maar an-Numan.

Turecká armáda má v oblasti vlastné pozorovateľské stanovišťa v rámci dohody, ktorú Ankara uzavrela v roku 2018 s Ruskom.

Turecko podporuje niektoré z povstaleckých skupín, proti ktorým Rusi bojujú. Podľa amerických zdrojov boje vyhnali z domovov cez 700-tisíc ľudí.

Erdogan dnes zopakoval, že Ankara nedovolí žiadne hrozby od svojej južnej hranice, aj keby to malo znamenať povolať armádu.

"Ak bude niekto ohrozovať naše územie, urobíme, čo bude nevyhnutné. Ak sa situácia v Idlibe čo najrýchlejšie nevráti do normálu, nebudeme mať inú možnosť než použiť armádu," povedal Erdogan.

Turecko viedlo v Sýrii v minulosti už tri vojenské ofenzívy, tú poslednú vlani pri svojej hranici na severovýchode Sýrie. Cieľom bolo vytlačiť odtiaľ jednotky sýrskych Kurdov a vytvoriť bezpečný priestor pre návrat utečencov.

Kremeľ dnes oznámil, že Rusko v Idlibe plní svoje povinnosti a že viac Moskvu znepokojujú útoky na sýrskych vojakov na ruskej leteckej základni Hmímím v provincii Latákíja.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.