Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 22:21 Aktualizované dňa 31.01.2020 o 22:58

USA vyhlásili stav zdravotnej núdze: Nepustia do krajiny cudzincov, ktorí boli v Číne

Opatrenie sa nebude vzťahovať len na najbližších rodinných príslušníkov amerických občanov alebo tých, ktorí majú v USA trvalý pobyt.

USA vyhlásili stav zdravotnej núdze: Nepustia do krajiny cudzincov, ktorí boli v Číne
Zdroj: Reuters

Spojené štáty dnes kvôli epidémii nového typu koronavírusu vyhlásili stav zdravotnej núdze. Úrady zabránia vstupu do krajiny cudzincom, ktorí v posledných 14 dňoch navštívili Čínu. Opatrenie sa nebude vzťahovať len na najbližších rodinných príslušníkov amerických občanov alebo tých, ktorí majú v USA trvalý pobyt, uviedla agentúra Reuters.

"Cudzinci, ktorí nie sú najbližšími príbuznými amerických občanov, alebo nemajú trvalý pobyt a cestovali počas uplynulých 14 dní do Číny, budú mať nateraz vstup do Spojených štátov zakázaný," uviedol americký minister zdravotníctva Alex Azar.Nariadenie vstúpi do platnosti v nedeľu 2. februára o 17.00 h miestneho času (23.00 h SEČ).

Navyše, každý americký občan vracajúci sa z provincie Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy, bude na 14 dní umiestnený do karantény.

"Každý občan USA, ktorý sa vracia do Spojených štátov a ktorý bol v pevninskej Číne v priebehu predchádzajúcich 14 dní, sa podrobí lekárskej prehliadke", a bude umiestnený do 14-dňovej domácej karantény, počas ktorej bude monitorovaný, dodal minister Azar.

Novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa z Wu-chanu, sa vo svete nakazilo už takmer 10-tisíc ľudí. V samotnej Číne evidovali v piatok 9692 potvrdených prípadov nákazy a 213 úmrtí. Potvrdené prípady infikovaných okrem Číny hlásili z vyše 20 krajín sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.