Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 23:46

Johnson tesne pred brexitom: Nie je to koniec, ale začiatok

Britský premiér pripustil, že mnoho ľudí v súvislosti s tým, čo prichádza, cíti skutočný pocit úzkosti a straty.

Johnson tesne pred brexitom: Nie je to koniec, ale začiatok
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson ​prisľúbil v piatok "novú éru priateľskej spolupráce" s Európskou úniou. Johnson to povedal vo video posolstve, ktoré odvysielali hodinu pred oficiálnym vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

"Najdôležitejšie je dnes povedať, že to nie je koniec, ale začiatok," uviedol britský predseda vlády v prednahratom prejave.

​Podľa Johnsona pre mnohých ľudí bezprostredný odchod Spojeného kráľovstva znamená "úžasný okamih nádeje, okamih, o ktorom si nemysleli, že niekedy príde". Pre ostatných prichádza úľava, že posledné tri roky hádok sa končia.

Johnson však pripustil, že mnoho ľudí v súvislosti s tým, čo prichádza, cíti skutočný "pocit úzkosti a straty", citovala ho televízia BBC.

Podľa britského premiéra je teraz úlohou zjednotiť krajinu a "posunúť nás vpred".

"Verím, že túto príležitosť dokážeme premeniť na úžasný úspech. Dokážeme prevziať kontrolu a využiť potenciál tejto krajiny naplno," dodal Johnson.

Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ v piatok o 23.00 h londýnskeho času (polnoc SEČ). Odvtedy zároveň začne plynúť 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého zostanú v platnosti doterajšie podmienky a opatrenia. Svoje členstvo v Únii ukončia po 47 rokoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.