Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 21:49

Orbánova strana má aj naďalej pozastavené členstvo v EPP. Vylúčenie neprešlo

Podľa EPP Orbán stále nerozptýlili obavy týkajúce sa porušovania princípov právneho štátu.

Orbánova strana má aj naďalej pozastavené členstvo v EPP. Vylúčenie neprešlo
Zdroj: Reuters

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána má naďalej pozastavené členstvo v Európskej ľudovej strane (EPP).

Vedenie najsilnejšej europarlamentnej strany počas dnešného zasadnutia v Bruseli podporilo návrh nového predsedu Donalda Tuska a predĺžilo na neurčito stav trvajúci od vlaňajšieho marca. Podľa EPP Orbán stále nerozptýlili obavy týkajúce sa porušovania princípov právneho štátu.

Rozhodnutie strany na twitteri oznámil rumunský europoslanec a podpredseda EPP Siegfried Muresan. "Budúci vzťah záleží len na vývoji v Maďarsku. Vo veci európskych hodnôt a hodnôt EPP nemožno robiť kompromisy," uviedol Muresan.

Pozastavenie členstva zahŕňa neúčasť na schôdzach strany, odobratie hlasovacieho práva a tiež práva navrhovať kandidátov do funkcií. Pôvodne sa hovorilo o tom, že by mohla EPP Orbánovo zoskupenie priamo vylúčiť, o čo sa usilovali niektorí konzervatívnejší členovia.

Umiernenejší politici však podporovali predĺženie súčasného stavu, pretože sa obávali, že v prípade vylúčenia by Orbán mohol zamieriť k niektorému inému európskemu zoskupeniu a strana by mohla prísť o jeho 13 hlasov v Európskom parlamente, vďaka ktorým patrí k najsilnejším segmentom ľudovej frakcie.

Orbán dnešný vývoj zatiaľ nekomentoval, v marci však pozastavenie členstva označil za dobrý kompromis. Pred dvoma týždňami pritom vyhlásil, že Fidesz takmer sám EPP opustil kvôli uzneseniu odsudzujúcom porušovanie európskych hodnôt v Poľsku a Maďarsku, pre ktoré hlasovali aj ľudovci.

EÚ s Maďarskom už niekoľko mesiacov vedie na návrh Európskeho parlamentu konanie kvôli nerešpektovaniu spoločných hodnôt podľa siedmeho článku únijnej zmluvy.

Orbánova vláda odmieta, že by nejako pochybila, a jej zástupcovia to svojim kolegom z ďalších únijných krajín opakujú pri každom vypočutí, ktoré postup podľa článku sedem predpokladá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.