Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2020, 00:00

Klaus: Únia potrebuje radikálnu zmenu. Von der Leyenová predstavuje novú éru, ale nemá znalosť

Keby bola politika európskeho integračného procesu iná, tak by sa brexitu dalo zabrániť, tvrdí pre HN český exprezident Václav Klaus.

Na minulotýždňovom HNClube v Bratislave ste povedali, že súčasná Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej je horšia, než bola tá predchádzajúca Jeana-Clauda Junckera. Prečo si to myslíte?
Jean-Claude Juncker bol v tom dobrom zmysle slova ešte politikom starej školy, ktorý mal znalosť svojho odboru. Ursula von der Leyenová už predstavuje novú éru. Tá znalosť tam chýba a ja som z toho smutný. Takisto som strašne smutný z toho, že Česká republika dostala post, ktorý má Věra Jourová (podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť, pozn. red.).

Prečo je pridelenie tohto postu Jourovej podľa vás zlá správa?
Pretože to znamená, že bude robiť strážnika krajín Vyšehradskej štvorky. My Česi sme si to nezaslúžili, lebo takto to bude vyzerať, že to, ako zle Európska únia zaobchádza a v budúcnosti aj mieni zaobchádzať s niektorými spurnejšími krajinami Vyšehradskej štvorky, konkrétne Maďarskom a Poľskom, má na svedomí česká eurokomisárka. Aspoň v týchto krajinách to tak do značnej miery môžu pociťovať. Mňa to mrzí, pretože toto sme skutočne nepotrebovali.

Ste známy ako dlhoročný kritik Bruselu. Je podľa vás Európska únia reformovateľná?
Ja si myslím, že obe tieto otázky sú spolu zásadne spojené. Mnohokrát sme povedali, že Európska únia nemôže v budúcnosti prežiť iba na základe parciálnych, alebo ako sa u nás často hovorí, kozmetických zmien. Európska únia vyžaduje naozaj radikálnu zmenu. Do Bratislavy som pricestoval z Viedne, kde som to vysvetľoval rakúskej agentúre APA. Na podobnú otázku som v nemčine odpovedal, že to chce zmenu úplne od základov, teda fundamentale Wende. My sme toto slovo používali naposledy na začiatku 90. rokov, keď sme si mysleli, že po komunizme samotné reformy nestačia. Musí dôjsť ku skutočnej Wende. A teraz ju potrebujeme takisto.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.