Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2020, 11:15

Boj proti koronavírusu maria konšpiračné teórie a trollovia, varuje šéf WHO

Nákaze novým typom koronavírusu podľahlo 811 ľudí, viac než počas epidémie SARS zo začiatku tisícročia.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že snahy vysporiadať sa s epidémiou koronavírusu maria konšpiračné teórie a provokatéri na internetových diskusných fórach.

Zmätky a strach

Nákaze novým typom koronavírusu podľahlo 811 ľudí, viac než počas epidémie SARS zo začiatku tisícročia.

Ghebreyesus si podľa britskej BBC posťažoval novinárom, že dezinformácie sťažujú prácu zamestnancov WHO. Dodal, že aby sa ľudia mohli pred nákazou ochrániť, musia mať prístup k presným informáciám.

Dezinformácie okolo nového typu koronavírusu podľa neho vyvolávajú zmätky a šíria medzi verejnosťou strach.

"Vo WHO nebojujeme len s vírusom, bojujeme aj s trollmi (provokatéri v internetových diskusiách) a konšpiračnými teóriami," vyhlásil šéf zdravotníckej organizácie.

BBC pripomína, že konšpiračné teórie týkajúce sa koronavírusu šíri napríklad ruská najsledovanejšia televízna stanica Prvý kanál v hlavnom spravodajskom programe Vremja.

Jej moderátor ho v jednom vydaní spájal s americkým prezidentom Donaldom Trumpom alebo v relácii vystúpil odborník, ktorý tvrdil, že vírus bol vytvorený umelo a že za ním stoja americké spravodajské služby alebo americké farmaceutické firmy.

Opatrenia voči dezinformáciám

Americké a britské bulvárne médiá zase zverejnili video, na ktorom mladá Číňanka konzumuje netopierie mäso.

Články tvrdili, že záznam vznikol vo Wu-chane, epicentre nákazy. V skutočnosti ale pochádzal z tichomorského ostrova Palau a bol z roku 2016.

V dôsledku tejto dezinformácie niektorí účastníci internetových diskusií za príčinu rozšírenia vírusu považovali čínske stravovacie návyky.

Firma Facebook pred niekoľkými dňami informovala, že bude zo sociálnej siete odstraňovať dezinformácie ohľadom koronavírusu.

Týka sa to rôznych "zaručených" rád ohľadom liečby alebo prevencie choroby, napríklad také, že proti nej pomáha pitie bieliacich prostriedkov.

Rovnaké opatrenia platia aj pre Instagram. Twitter zase vyhľadávacie mechanizmy nastavil tak, aby sa na začiatku stránky objavovali informácie pochádzajúce z dôveryhodných zdrojov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.