Čínsky lekár Li Wen-liang, ktorý sa už v decembri snažil varovať pred novým koronavírusom, podľa nemocnice v meste Wu-chan práve nákaze týmto vírusom podľahol. Informovala o tom dnes večer agentúra AP.
Oznámeniu o úmrtí predchádzali rozporuplné informácie ohľadom jeho osudu. Čínske médiá už pred niekoľkými hodinami tvrdili, že Li zomrel. AP neskôr s odvolaním na wuchanskú nemocnicu písala, že doktor nie je mŕtvy, ale v kritickom stave.
Podľa wuchanskej ústrednej nemocnice sa 34-ročný oftalmológ nakazil práve koronavírusom. Nemocnica na sociálnych sieťach uviedla, že sa "bohužiaľ nakazil počas boja proti epidémii nákazy novým koronavírusom spôsobujúcim zápal pľúc". "Je nám to ľúto a smútime," napísala nemocnica.
Wuchanská nemocnice predtým informovala, že Li je v kritickom stave a že sa ho snaží zo všetkých síl zachrániť. Čínske médiá však už predtým priniesli správu, že Li zomrel, a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila na twitteri kondolenciu.
Polícia ho obvinila
Tridsaťštyriročný Li Wen-liang pracoval ako lekár vo Wu-chane.
Už v prvých týždňoch začínajúcej epidémie zverejnil na čínskej aplikácii Wech správu o tom, že siedmim pacientom v nemocnici diagnostikovali chorobu podobajúcu sa chorobe SARS a že chorí boli umiestnení do karantény.
Krátko po zverejnení tejto správy ho wuchanská polícia obvinila zo šírenia nepravdivých zvestí. Li bol jedným z niekoľkých lekárov, na ktorých sa polícia týmto spôsobom zamerala, keď sa snažili o smrtiacom víruse informovať už v počiatkoch epidémie. Tá má teraz viac ako 560 obetí a cez 28-tisíc nakazených.
WHO zverejnila kondolenciu
Li bol hospitalizovaný 12. januára po tom, čo sa nakazil koronavírusom od jedného zo svojich pacientov; diagnóza bola potvrdená 1. februára.
WHO dnes reagovala na správu o smrti Li Wen-Lianga na twitteri. "Nesmierne nás zarmútila smrť Li Wen-Lianga. Všetci musíme oceniť prácu, ktorú odviedol pri # 2019nCoV," napísala WHO s odvolaním sa na označenie nového koronavírusu.
Počet obetí a ľudí nakazených novým typom koronavírusu neustále stúpa a nezdá sa, že by sa šírenie choroby spomaľovalo, napriek prísnej karanténe a kontrole pohybu obyvateľov, ktoré zaviedli úrady v strednej Číne.