V malej továrni pri iránskom meste Chomejn robotníci vyfarbujú červené a biele pruhy a 50 bielych hviezd. Pod rukami im vznikajú americké vlajky, ktoré skončia pošliapané a spálené pri protiamerických protestoch.
Rovnako prácne je vyfarbiť Dávidovu hviezdu na vlajkách Izraela, ktoré skončia rovnako ako tie americké. S blížiacim sa 41. výročím víťazstva revolúcie sa očakáva veľký dopyt. O firme Díbá Parčam napísala agentúra AP.
Je to hlavný iránsky dodávateľ amerických a izraelských vlajok. S USA Irán neudržiava diplomatické styky a Izrael vôbec neuznáva, no napriek tomu sa tu, v rodisku niekdajšieho duchovného vodcu Rúholláha Chomejního, vyrobí každoročne 6000 amerických, izraelských i britských vlajok.
Raz z nich možno budú darčeky
Konzervatívci ich nakupujú v prepočte za necelé dve eurá. Na manifestáciách organizovaných na podporu režimu však všetky zhoria.
V utorok, kedy sa budú konať akcie na oslavu revolúcie, sa ocitne v plameňoch ešte viac amerických vlajok ako obvykle na znamenie mimoriadne napätých vzťahov s USA. Majiteľ továrne Abolfazl Chándžání verí, že sa situácia zlepší. "Dúfam, že raz sa budú vlajky, ktoré tu vyrábame, dávať ako darčeky," povedal.
Zamestnanci najprv podľa mriežky nafarbia modrý obdĺžnik, v ktorom zostane 50 bielych hviezd, potom sa dofarbí sedem červených pruhov. Vlajky s rozmerom meter krát meter a pol sa následne rozvešajú, aby vyschli. Na tie izraelské sa doplní nápis Smrť Izraelu.
Továreň Díbá Parčam každý rok vyrobí 1,5 milióna vlajok. Na mnohé musia dodať perzské nápisy pre najrôznejšie náboženské aj štátne príležitosti. Vznikajú tu tiež iránske vlajky a na export sú určené vlajky susedného Iraku.
V posledných dňoch sú však na pracovných stoloch hlavne vlajky americké. "V minulých rokoch sa ich výroba strojnásobila. Čo sa s nimi nakoniec stane, je na tých, ktorí ich použijú," hovorí Chándžání.
Pálenie ako príležitosť
Tento tridsaťšesťročný muž podporuje iránske reformátorske kruhy, ktoré si želajú zmenu a otvorenie Iránu svetu. No chápe aj rozhorčenie, ktoré panuje medzi konzervatívcami najmä od doby, kedy americký prezident Donald Trump v roku 2018 odstúpil od dohody o iránskom jadrovom programe.
Napätie sa zvýšilo v celom regióne a vyvrcholilo americkým útokom v Bagdade, pri ktorom bol 3. januára zabitý iránsky generál Kásem Solejmání. Aj na to Chándžáního dielňa reagovala a vyrobila vlajky s portrétmi usmievajúceho sa Solejmáního aj duchovného vodcu Alího Chameneího.
Pálenie vlajok Chándžání chápe ako príležitosť, pri ktorej môžu Iránci vyjadriť svoj postoj k americkej politike.
"Ohrozuje niekoho výroba amerických vlajok určených pre spaľovne? Ublíži to niekomu? Hovorím, že nie. V najhoršom je to urážka. A čo výroba zbraní, bômb, dronov, ktoré sa používajú na útoky na našich ľudí a našu krajinu? Vari to Iránu neuškodilo?" obhajuje továreň Chándžáního sestra Azam, ktorá je v dielni zamestnaná.
Hnev voči Trumpovi
"Generálova smrť nás všetkých zarmútila. Pri šití každej vlajky som myslela na to, ako bude horieť. A pociťovala som pri tom jedine nenávisť," povedala Azam.
Jej kolegyňa Paris Mahmúdíová pri práci myslí na hnev voči Trumpovi. "Nemáme problém s Američanmi, ale nemám rada ich prezidenta. My nemáme problém s nikým, ale nechápeme jeho nepriateľstvo k nám," povedala žena.
Továreň zamestnáva 40 ľudí, medzi ktorými je 25 žien. Sú to ľudia z okolitých dedín a mesačne si zarobia v prepočte 360 eur. Chándžání priznáva, že jeho podnik zarába, ale podrobné čísla odmieta uviesť.
K výrobe amerických vlajok sa rozhodol výhradne na základe dopytu, je to pre neho biznis. Rád ukáže obrázok svojho osemročného syna Aríja. Sú na ňom vedľa seba iránska a americká vlajka a pri nich prezidenti oboch krajín. Popisok pod obrázkom hovorí: "Americký prezident podal ruku iránskemu a stali sa priateľmi."