Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2020, 19:31

Dezinformačná stopa na Facebooku vedie k ruským tajným službám

Dezinformátori cez Facebook kontaktovali skutočných novinárov, politikov a ďalšie osobnosti v snahe pretlačiť manipulatívny obsah do iných sfér.

Dezinformačná stopa na Facebooku vedie k ruským tajným službám
Zdroj: Reuters

Sociálna sieť Facebook oznámila, že dnes odstránila desiatky podvodných účtov a skupín, ktorých cieľom bolo zasahovať do debaty o citlivých témach na Ukrajine a v okolitých krajinách.

Dezinformačná sieť šírila oznámenia v súlade s postojmi Kremľa a stopy od nej vraj vedú k ruským vojenským tajným službám.

Facebook zároveň zakročil proti dvom ďalším prípadom "koordinovaného neautentického správania", tieto menšie siete boli prevádzkované z Iránu, Barmy alebo Vietnamu.

Väzby na tajnú službu

Čo sa týka ruskej operácie, Facebook zmazal 78 profilov, 11 stránok a 29 skupín na svojej platforme a tiež štyri účty na Instagrame, ktorý tiež vlastní.

"Hoci sa ľudia za touto sieťou pokúšali zatajiť svoju identitu a koordináciu, naše vyšetrovanie odhalilo väzby na ruskú vojenskú tajnú službu," uvádza Nathaniel Gleicher, ktorý vedie bezpečnostné oddelenie Facebooku.

Sociálna sieť informácie o odstránených účtoch a stránkach zdieľala s analytickou skupinou Graphik, ktorá vo svojej správe manipulácie pripisuje výzvedným zložkám bežne označovaným skratkou GRU.

"Celkovo vzaté sa naratívy a geopolitické záujmy operácie prekrývali s predtým zdokumentovanými informačnými operáciami pod vedením Kremľa: Kampane obsahovali útoky na prozápadnú politiku na Ukrajine a v Moldavsku, útoky proti sýrskym záchranárom zo skupiny 'bielej prilby', a obviňovali pobaltské štáty z paranoje a rusofóbie ," opisujú analytici.

Slabý dosah

Sieť bola údajne najaktívnejšia v rokoch 2016 a 2017, hoci niektoré účty propagovali oznámenia až do okamihu blokácie.

Celkový dosah bol podľa Graphik slabý, Facebook napríklad uvádza, že k aspoň jednej zo zablokovaných skupín sa pridalo niečo cez 6000 účtov.

Graphik ale zdôrazňuje "súkromné" aktivity falošných profilov, ktoré vraj boli vytvorené pomerne starostlivo a napríklad nepoužívali fotografie prevzaté z iných stránok.

Ľudia, ktorí ich ovládali, sa napríklad vydávali za "občianskych žurnalistov" a cez facebook kontaktovali skutočných novinárov, politikov a ďalšie osobnosti v snahe pretlačiť manipulatívny obsah do iných sfér.

Aj v nezávislých mediách

Graphik uvádza, že obsah vytvorený podvodnými operáciami sa v niekoľkých prípadoch nakoniec objavil aj v nezávislých rusky hovoriacich médiách.

"Používanie súkromných správ a e-mailov na kontaktovanie novinárov a politických osobností bolo súčasťou viacerých starších informačných operácií. Tento aspekt sa nám javí ako dôležitý a zásadne neprebádaný," uvádza analýza.

Okrem stoviek ruských účtov a stránok dnes Facebook vyradil z prevádzky tiež šesť facebookových a päť instagramových profilov, "ktoré sa zapájali do zahraničného zasahovania ako súčasť malej siete s pôvodom v Iráne zameranej predovšetkým na Spojené štáty".

Ďalej zakročil proti 13 facebookovým účtom a desiatich stránkam celených na používateľov v Barme, ktorých cieľom bolo očierňovať istej telekomunikačnej spoločnosti.

Facebook podobné zásahy v posledných rokoch oznamuje pravidelne a priznáva, že boj proti najrôznejším dezinformačním operáciám predstavuje "pokračujúcu výzvu".

Podľa mnohých odborníkov naviac v tomto smere nie sú aktuálne hlavnou hrozbou siete podvodných účtov prevádzkovaných zo zahraničia, ale uzavreté skupiny autentických užívateľov či priamo politici mieriaci na domáce publikum.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.