Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 13:10

Johnson urobil prvé zmeny vo svojej vláde, nečakane skončil aj obľúbený minister

Ide o prvé zmeny vo vláde od víťazstva konzervatívcov v parlamentných voľbách z 12. decembra 2019.

Johnson urobil prvé zmeny vo svojej vláde, nečakane skončil aj obľúbený minister
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson urobil vo štvrtok personálnu zmenu vo svojej vláde, keď odvolal ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Svoj odchod z vlády oznámila aj ministerka obchodu Andrea Leadsomová, informovala agentúra DPA. Následne svoju rezignáciu oznámil minister financií Sajid Javid .

Očakáva sa, že úrad britského premiéra potvrdí v priebehu štvrtka aj ďalšie zmeny na ministerských postoch. Agentúra DPA však uviedla, že minister zahraničných vecí Dominic Raab, ministerka vnútra Priti Patelová.

Podľa agentúry AFP ide o prvé zmeny vo vláde od víťazstva konzervatívcov v parlamentných voľbách z 12. decembra 2019. AFP dodala, že Johnson sa rozhodol počkať s výmenou ministrov do obdobia po brexite. Británia opustila Európsku úniu 31. januára.

Po rokoch politických turbulencií a sporov súvisiacich s brexitom sa Johnson podľa AFP chce tento rok zamerať na záležitosti domácej politiky - vrátane investícií do polície, zdravotnej starostlivosti a infraštruktúry.

Smithovo odvolanie je pre časť pozorovateľov veľkým prekvapením, keďže v januári pomohol dosiahnuť dohodu na obnovu vlády v Severnom Írsku.

Šéf umiernenej severoírskej Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (SDLP) Colum Eastwood sa Smithovi poďakoval za jeho "neúnavný zápal o decentralizáciu".

Vo svojom tvíte však Eastwood súčasne napísal, že odvolanie "najúspešnejšieho ministra za desaťročie ukazuje Johnsonovu nebezpečnú ľahostajnosť k nám." Dodal, že Smith sa v Severnom Írsku tešil "neuveriteľnej" podpore ľudí.

Očakáva sa, že Johnson v rámci personálnych zmien oznámi aj meno nového predsedajúceho summitu OSN o zmene klímy (COP 26), ktorý sa bude konať v novembri v Glasgowe. Ide o post, z ktorého bola v januári odvolaná Claire O'Neillová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.