Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2020, 08:15

Kurz sa neobáva, že by Nemecko nezvládlo svoje predsedníctvo v Únii

Rakúsky kancelár dodal, že Rakúsko ako sused Nemecka má záujem o to, aby sa vyjasnila budúcnosť najväčšej nemeckej politickej strany.

Sebastian Kurz
Zdroj: Reuters

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v piatok odmietol myšlienku, že nevyriešená otázka vedenia v nemeckej Kresťanskodemokartickej únii (CDU) by mohla mať negatívny vplyv na nadchádzajúce nemecké predsedníctvo v EÚ. V sobotu o tom informovala agentúra DPA.

Kurz, ktorý je jedným z účastníkov bezpečnostnej konferencie v Mníchove, vyhlásil, že nemá "absolútne žiadne obavy", že by Nemecko v druhej polovici tohto roku nezvládlo svoje predsedníctvo v EÚ.

Pripomenul, že Nemecko je veľká, veľmi silná a vynikajúco spravovaná krajina. Vyjadril súčasne presvedčenie, že aj nemecké predsedníctvo v Rade EÚ bude podobne silné.

Kurz, ktorý vedie konzervatívnu Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP), dodal, že Rakúsko ako sused Nemecka má záujem o to, aby sa vyjasnila budúcnosť najväčšej nemeckej politickej strany.

CDU, ktorá v Nemecku vládne v koalícii so sociálnymi demokratmi a bavorskou CSU, sa ocitla v neistote po tom, ako Annegret Krampová-Karrenbauerová - "korunná princezná" súčasnej kancelárky Angely Merkelovej - v pondelok oznámila, že odstúpi z postu predsedníčky CDU a nebude sa uchádzať ani o post kancelárky v spolkových parlamentných voľbách v roku 2021.

Krampová-Karrenbauerová, bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko a súčasná ministerka obrany (od júla 2019), známa aj ako AKK, vystriedala v decembri 2018 na čele CDU Angelu Merkelovú a bola vnímaná i ako jej možná nástupkyňa vo funkcii spolkovej kancelárky.

Meno svojho nástupcu chce Krampová-Karrenbauerová oznámiť 24. februára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.