Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2020, 20:17

Šéf NATO odmietol Macronovu myšlienku strategickej autonómie Únie

Jens Stoltenberg uviedol, že vďaka americkým a britským jadrovým zbraniam je Európa už chránená dlhoročným a účinným "nukleárnym dáždnikom".

Šéf NATO odmietol Macronovu myšlienku strategickej autonómie Únie
Zdroj: Reuters

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v sobotu odmietol výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na európsky "strategický dialóg" o úlohe jadrových zbraní Francúzska, tvrdiac, že "odskúšané" odrádzajúce zabezpečenia sú už zavedené. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Stoltenberg ďalej uviedol, že vďaka americkým a britským jadrovým zbraniam je Európa už chránená dlhoročným a účinným "nukleárnym dáždnikom".

Francúzsko napriek tomu, že je členom NATO, neposkytuje tejto medzinárodnej vojenskej aliancii svoje jadrové zbrane.

Macron však minulý týždeň vyzval na dialóg medzi členskými krajinami Európskej únie o tom, akú úlohu by mohli zohrávať jadrové odstrašujúce prostriedky Francúzska.

Stoltenberg, ktorý sa vlani dostal s Macronom do slovnej potýčky v súvislosti s jeho výrokom, že geopolitické zmýšľanie NATO je v stave "mozgovej smrti", reagoval na najnovší návrh francúzskeho lídra kriticky a odmietavo.

"Musíme mať na pamäti, že v súčasnosti už disponujeme európskym odrádzajúcim zabezpečením - 28 spojencov to dodržiava každý deň a nie je to len sľub, ale niečo, čo existuje už desiatky rokov. Je to odskúšané, zavedené a je to pre Európu najvyššou zárukou bezpečnosti," povedal Stoltenberg novinárom na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) v bavorskej metropole.

Francúzsko je po nedávnom brexite jedinou jadrovou mocnosťou v Európskej únii a Macron presadzuje myšlienku európskej "strategickej autonómie - schopnosti brániť sa i bez pomoci USA -, hoci trvá na svojich záväzkoch voči NATO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.