Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2020, 12:04

Britániu sužuje búrka Dennis. Povodne hrozia aj vo Francúzsku

Pred týždňom postihla Európu búrka Sabine, nazývaná tiež Ciara.

Britániu sužuje búrka Dennis. Povodne hrozia aj vo Francúzsku
Zdroj: Reuters

Búrka Dennis dnes s plnou silou udrela na Britské ostrovy. Meteorológovia vydali varovanie pred záplavami pre tri stovky miest po celej Británii, najväčšie nebezpečenstvo hrozí v južnom Walese.

Pred silným vetrom, ktorý by mohol dosahovať až 120 kilometrov za hodinu, celú západnú časť krajiny varovali aj meteorológovia v Írsku. Druhý najvyšší stupeň varovania pre záplavy platí aj vo francúzskom Bretónsku.

Pred týždňom postihla Európu búrka Sabine, nazývaná tiež Ciara. Na Britských ostrovoch napáchala škody, podľa niektorých odhadov by ale následky víchrice Dennis mohli byť ešte horšie.

To najhoršie za sebou 

Severné Írsko má dnes podľa britských meteorológov to najhoršie za sebou, Škótsko, Anglicko a Wales sa ale ďalej stretávajú so silným vetrom a výdatným dažďom.

Najvyšší stupeň varovania pred záplavami platí pre južný Wales. Rieky a potoky by sa ale z brehov mohli vyliať aj na ďalších tristo miestach po celom Spojenom kráľovstve.

​V sobotu obyvateľom grófstva West Yorkshire, kde pred týždňom napáchala búrka Ciara veľké škody, pomáhala s prípravami na možné záplavy armáda.

Zrušené lety

Kvôli silnému vetru zrušili aerolinky EasyJet a British Airways cez víkend celkovo viac ako štyristo letov. S problémami sa kvôli tomu potýkali desiatky tisíc cestujúcich.

V sobotu záchranári z mora pri pobreží Kentu vytiahli pri dvoch oddelených akciách dvoch mŕtvych. Iba v jednom prípade dávajú podľa BBC úmrtie do súvislosti s búrlivým počasím.

Druhý najvyšší stupeň varovania platí aj na celom západnom pobreží Írska, kde hrozí zaplavenie pobrežných miest a dedín. Írska polícia vyzvala, aby ľudia na pláže na západnom pobreží radšej vôbec nechodili.

Búrka Dennis sa bude dnes postupne presúvať nad kontinentom. Druhý najvyšší stupeň varovania pred dažďom a povodňami preto vyhlásili tiež meteorológovia vo Francúzsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.