Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2020, 17:30

Koronavírus dobyl takmer všetky kontinenty. Expertov desí najmä Afrika

  • Egypt ohlásil v piatok prvý prípad nákazy koronavírusom COVID-19 v Afrike.
  • Čínsky vírus tak teraz dobyl už takmer všetky osídlené kontinenty.
  • Experti sa zvlášť obávali výskytu choroby práve v Afrike, ktorá má zlú úroveň zdravotníctva.
  • Afrika sa teraz za pomoci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pripravuje na boj s rýchlo sa šíriacim vírusom.
Koronavírus dobyl takmer všetky kontinenty. Expertov desí najmä Afrika
Zdroj: TASR

Egypt neuviedol, akej národnosti je prvý nakazený pacient v Afrike. Označil ho iba za "cudzinca", uviedla stanica Al-Džazíra. Pacient je zároveň druhým nakazeným na Blízkom východe, kde prvý prípad nahlásili Spojené Arabské Emiráty.

Koronavírus tak zasiahol už skoro všetky kontinenty - okrem Južnej Ameriky a neobývanej Antarktídy. Prípady nákazy koronavírusom uvádza USA, Austrália aj mnoho európskych štátov vrátane Francúzska, kde zomrel prvý pacient mimo Ázie.

Práve Ázia je najviac zasiahnutá, okrem Číny sa nakazení nachádzajú v Japonsku či na Filipínach, ktoré ako Francúzsko tiež ohlásili mŕtvych pacientov. Prvé úmrtie na chorobu oznámil v nedeľu i Taiwan. Podľahol jej muž vo veku okolo 60 rokov.

Obavy v menej rozvinutých krajinách

WHO sa zvlášť obáva masívneho rozšírenia epidémie v menej rozvinutých štátoch. Na konci januára, keď kvôli epidémii organizácia vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze, varoval jej šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus pred nebezpečenstvom rozšírenia nového typu koronavírusu do krajín so slabými zdravotnými systémami.

Tieto krajiny sa vo veľkej miere nachádzajú v Ázii a Afrike. Pre množstvo afrických krajín je Čína jedným z najdôležitejších obchodných partnerov, s ktorým majú priame letecké spojenie, čo ich robí obzvlášť zraniteľnými voči infekcii.

V Afrike operuje do 10-tisíc čínskych firiem. Hrozbu tiež predstavuje asi 80-tisíc afrických študentov, ktorí sa nachádza v Číne, uvádza denník The Guardian.

Obavy WHO zdieľa aj preslávený český epidemiológ a vakcionológ Rastislav Maďar. "Keby sa choroba dostala napríklad do Afriky, kde nie sú zdroje, aby sa s ňou účinne bojovalo ako v bohatšej Číne, môže to byť dlhodobá časovaná bomba," povedal v rozhovore pre portál iDNES.cz.

WHO chystá špeciálne podporiť trinásť afrických krajín, ktoré majú úzke cestovné a obchodné väzby s Čínou. Ide o Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny, Demokratickú republiku Kongo, Etiópiu, Ghanu, Keňu, Maurícius, Nigériu, Južnú Afriku, Tanzániu, Ugandu a Zambiu, uvádza server The Lancet.

Organizácia tiež oznámila, že pošle zdravotnícke pomôcky potrebné na testovanie 29 laboratóriám, ktoré sú na kontinente, aby zabezpečila, že africké krajiny sú schopné zistiť, kto je nakazený. Dúfa, že na konci tohto mesiaca bude aspoň 36 krajín, ktoré budú schopné vykonávať testy, informuje stanica BBC.

The Lancet poukazuje, že spočiatku len dve laboratória, v Senegale a Južnej Afrike, boli schopné vykonávať testy. Postupne sa k nim pridali ďalšie a 11. februára WHO už evidovala jedenásť krajín, ktoré majú laboratóriá schopné testov.

Problémom je aj ebola

"Všetci vieme, že krehké zdravotnícke systémy na africkom kontinente sú už ochromené mnohými rýchlo sa šíriacimi infekciami. Pre nás je dôležité čo najskôr detekovať koronavírus, aby sme zabránili jeho šíreniu v komunitách, čo môže viesť k sérii prípadov, ktoré nebude možné zdravotnicky pokryť," povedal Michel Yao, programový manažér WHO pre núdzové operácie v Afrike.

V niektorých častiach Afriky stále vyčíňa vírus ebola, ktorého epidémia v roku 2014 ťažko zasiahla kontinent. Kým vírus odčerpáva zdravotnícke sily, zároveň do určitej miery Afrike aj pomáha v boji proti rozšíreniu nákazy koronavírusu, pretože niektoré africké krajiny už na letiskách skúmajú, či návštevník nie je nakazený.

Niektoré krajiny, vrátane Kene, Etiópie, Pobrežia Slonoviny, Ghany a Botswany, ohlásili podozrivé prípady. Podozrivých jedincov dali do karantény. Zatiaľ však všetky testy na vírus boli negatívne.

Stanica BBC však upozorňuje, že ebola sa stane infekčnou len, keď sa ukážu symptómy. Koronavírus sa zdá, že sa môže šíriť už v inkubačnej dobe, tj. zhruba počas štrnástich dní, než má človek príznaky.

Môže sa teda stať, že buď prekĺzne alebo bude prepustený nakazený človek, u ktorého sa však príznaky vôbec neobjavujú. To sa zrejme stalo v prípade výletnej lodi Westerdam. Po pristátí v Kambodži došlo k prepusteniu pacientov s tým, že testy neukazovali žiadnu infekciu.

Malajzijské úrady však v nedeľu uviedli, že testy na koronavírus na letisku v Kuala Lumpur ukázali v prípade jednej americkej pasažierky z lode pozitívne výsledky. Žena je teraz v nemocnici, jej manžel vírus údajne nemá, informoval denník USA Today.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.