Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2020, 12:55

Epidémia koronavírusu v Taliansku: Hlásia vyše 130 nakazených, desaťtisíce ľudí sú v úplnej karanténe

  • Kto sa pokúsi karanténu porušiť, tomu hrozí trestné stíhanie, v prípade potreby bude do oblasti povolaná armáda.
  • Prísny režim sa týka asi 50-tisíc ľudí v 11 obciach a mestách na severe Talianska.
  • Kvôli šíreniu nákazy bude zrušený slávny benátsky karneval, odrieknuté boli aj viaceré zápasy najvyššej futbalovej ligy.

Počet ľudí nakazených koronavírusom v Taliansku je už 132, chorí sú v piatich regiónoch na severe krajiny. Oznámil to dnes guvernér regiónu Lombardia Attilio Fontana. Pre viac ako 50-tisíc obyvateľov 11 obcí a miest, kde sa infekcia objavila, platí úplná karanténa.

Vláda rezidentom zakázala ich opustiť, zvonku sa do nich kvôli uzavretým prístupovým cestám nikto nedostane. Kvôli nárastu počtu chorých bolo zrušených niekoľko zápasov talianskej najvyššej futbalovej ligy i tradičný, turistami hojne navštevovaný karneval v Benátkach.

Dvaja ľudia nákaze podľahli

Len v Lombardii je teraz podľa Fontana 89 potvrdených prípadov choroby COVID-19, ktorú nový typ koronavírusu spôsobuje. Nakazení už sú aj vo viac ako miliónovom Miláne, najviac prípadov však stále pripadá na mesto Codogno, odkiaľ sa zrejme infekcia rozšírila.

Podľa denníka La Stampa je ďalších 17 chorých v regióne Benátska, kde sa však vírus objavil iba v obci Vo Euganeo neďaleko Padovy, odkiaľ pochádzala prvá talianska obeť koronavírusu. Iba jednotlivé prípady hlásia regióny Piemont, Lazio a Emilia Romagna.

V Taliansku kvôli koronavírusu zomreli dvaja ľudia - 78-ročný muž a 76-ročná žena. Nakazených je celkom 115, uviedla agentúra ANSA.

Premiér oznámil úplnú karanténu

Talianska vláda v sobotu neskoro večer oznámila, že nariadila uzavrieť prístup do miest, kde sa epidémia šíri najrýchlejšie.

"Je zakázaný vstup do týchto miest i ich opustenie," komentoval mimoriadne vládne opatrenia taliansky premiér Giuseppe Conte. Kto sa pokúsi uzáveru porušiť, tomu hrozí "trestné stíhanie", dodal Conte s tým, že v prípade potreby bude do oblasti povolaná armáda.

"Musíme podniknúť všetky mysliteľné kroky"

Prísny režim sa týka asi 50-tisíc ľudí v 11 obciach a mestách najmä v provincii Lodi, kde sú už od piatka na týždeň zatvorené školy, kostoly, obchody, štadióny, bary a ďalšie verejné miesta.

"Musíme podniknúť všetky mysliteľné kroky, aby sme zabránili šíreniu vírusu. Postihnutých ľudí je mi ľúto, ale izolácia je jediný spôsob, ako zabrániť, aby sa z epidémie stala pandémia," povedal guvernér Fontana televíznu stanicu Sky.

Guvernér regiónu Benátsko Luca Zaia dnes oznámil, že kvôli šíreniu nákazy bude zrušený slávny benátsky karneval. Ten síce začal už 8. februára, jeho vyvrcholenie však malo prísť v utorok.

Z rovnakých dôvodov sa dnes nebudú hrať futbalové zápasy série A. Konkrétne boli zrušené zápasy Inter Miláno-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Už skôr bol zrušený druholigový zápas Ascoli Calcio proti US Cremonese.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.