Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2020, 11:22

Trump letel ponad Slovensko. Air Force One spravilo krátko pred našimi hranicami nezvyčajný manéver

Internetom začala v pondelok kolovať fotografia, ktorá na leteckom radare zachytáva cestu amerického vládneho špeciálu.

Trump letel ponad Slovensko. Air Force One spravilo krátko pred našimi hranicami nezvyčajný manéver

Americký prezident Donald Trump v noci z nedele na pondelok letel na prvú štátnu návštevu Indie. Jeho špeciál Air Force One zavítal aj do slovenského vzdušného priestoru, predtým však spravil nezvyčajný manéver. Keď sa lietadlo priblížilo k Brnu, ktoré je vzdialené od slovenských hraníc málo cez 70 kilometrov, piloti mesto oblúkom obleteli. Dôvodom mal byť silný vietor.

​Internetom začala v pondelok kolovať fotografia, ktorá na leteckom radare zachytáva cestu amerického vládneho špeciálu. Ten v priamke prelietaval celé Česko. Okolo Brna sa však Air Force One úmyselne vychýlilo z pôvodného kurzu, aby sa do neho vzápätí zase vrátil.

Ako prvý si to všimol reportér Televize Seznam Vojtěch Gibiš a na celú vec upozornil v tweete.

​Zmenu letovej trasy amerického Boeingu potvrdilo Riadenie letovej prevádzky. "Potvrdzujeme let AF1 na základe štandardne podaného letového plánu, zmena trasy prebehla na základe požiadavky veliteľa lietadla, ktorému sme v súlade s pravidlami pre štátny let vyhoveli," uviedli dispečeri na Twitteri.

Sociálne siete začali špekulovať, prečo k manévru piloti pristúpili. Vtipy na seba nenechali dlho čakať. Zároveň však niektorí diskutujúci upozorňujú, že by sa lietadlo Brnu vyhlo aj pri zachovaní pôvodného kurzu.

Na manéver Trumpovho špeciálu vtipne reagovalo aj vedenia Brna, ktoré sa na Twitteri pýta, či má zmeniť logo mesta.

Riadenie letovej prevádzky vášne krotilo. "Možno predpokladať protokolárne dôvody z hľadiska času tak, aby Air Force One nepriletel vzhľadom na silný západný vietor do Indie skôr, než bolo stanovené," uviedli letoví dispečeri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.