Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2020, 21:54

Netanjahu slávi víťazstvo vo voľbách, ukazujú exit polly z Izraela

Volebná účasť presiahla 65 percent a bola najvyššou od roku 1999.

Netanjahu slávi víťazstvo vo voľbách, ukazujú exit polly z Izraela
Zdroj: Reuters

Víťazom izraelských parlamentných volieb sa v pondelok podľa exit pollov stala strana Likud vedená úradujúcim premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Pravdepodobne však nezíska dostatok hlasov na prelomenie patovej situácie, ktorá v izraelskom parlamente panuje. Volebná účasť presiahla 65 percent a bola najvyššou od roku 1999.

Podľa projekcií hlavných izraelských televíznych staníc by Likud so svojimi spojencami mohol mať v 120-člennom izraelskom parlamente (Knesete) 60 kresiel, čo je o jedno menej, ako by potreboval na dosiahnutie parlamentnej väčšiny. Vo voľbách strane súčasného premiéra odovzdalo hlasy 37 percent voličov.

Na druhom mieste sa podľa exit pollov so ziskom 32 percent hlasov umiestnila centristická koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) na čele s Bennym Gancom.

Tretie miesto patrí podľa exit pollov bloku štyroch arabských strán Spoločná kandidátka, ktoré získali 14 percent hlasov voličov.

Pomyselným jazýčkom na váhach by po tretích voľbách v krajine za necelý rok opäť mohla byť formácia Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) exministra obrany Avigdora Liebermana, ktorá odmieta spolupracovať so stranami izraelských Arabov i náboženskými stranami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.