Veľká štúdia so 72 000 potvrdenými pacientmi COVID-19 v Číne zistila, že 81 percent prípadov bolo miernych, ďalších 14 percent bolo závažných (charakterizovaných ťažkosťami s dýchaním) a 5 percent bolo kritických. Celkovo bola miera úmrtnosti 2,3 percenta.
Nedávno WHO oznámila, že miera úmrtí v číne je 3,8 percenta, ale poznamenala, že rýchlo klesá, pretože úroveň starostlivosti sa rýchlo zvyšuje. Mesto Wu-chan (kde táto choroba vznikla) bolo na začiatku zaplavené pacientmi a nemocnice nemohli poskytnúť náležitú starostlivosť z dôvodu obrovského dopytu.
U čínskych pacientov, ktorých príznaky sa začali po 1. februári, je miera úmrtnosti iba 0,7 percenta. Miera úmrtnosti by mohla byť ešte nižšia, pretože veľmi mierne prípady COVID-19, ktoré sa podobajú nachladnutiu, pravdepodobne nie sú hlásené.
Podieľ smrteľných prípadov je tiež o dosť nižší ako u už prekonaných koronavírusov SARS a MERS.Reuters
Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa už rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vo štvrtok varoval, že príliš veľa krajín neprijíma všetky potrebné kroky v boji proti šíreniu potenciálne smrteľného nového typu koronavírusu.
Tedros pred novinármi v Ženeve uviedol, že sa obáva, že "dlhý zoznam" krajín nepreukazuje "rozsah politického úsilia", ktoré by "zodpovedalo rozsahu hrozby, ktorej všetci čelíme".
"Toto nie je cvičenie," povedal Tedros.
Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa už rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta a globálne si vyžiadal približne 3200 obetí a viac ako 95-tisíc nakazených.
Najviac obetí a nakazených evidujú v Číne, kde sa vírus prvýkrát objavil koncom decembra 2019, čo viedlo ku karanténe celých miest, dočasnému zatvoreniu tovární a uzavretiu škôl na neurčito.
Nákaza sa však rýchlo rozšírila za hranice Číny.
"Táto epidémia predstavuje hrozbu pre každú krajinu, bohatú či chudobnú," varoval Tedros.
Podľa neho niektoré krajiny túto hrozbu neberú dostatočne vážne, pričom mnohé štáty riešenie krízy postupujú na svoje ministerstvá zdravotníctva.
Tento prístup považuje šéf WHO za "nesprávny". Keďže táto kríza ovplyvňuje všetky časti spoločnosti, požaduje "prístup celej vlády".
V tejto súvislosti vyzval vlády, aby prevzali zodpovednosť a "koordinovali všetky sektory". Tedros zároveň trvá na tom, že pandémia ešte nenastala.
Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
01 - Modified: 2024-11-02 08:31:28 - Feat.: - Title: Znečistenie ovzdušia v pakistanskom meste Láhaur 80-krát prekročilo limity WHO, deti nemôžu športovať
02 - Modified: 2024-10-28 10:00:40 - Feat.: - Title: Afganistan plánuje za tri dni zaočkovať proti detskej obrne šesť miliónov detí
03 - Modified: 2024-10-25 11:24:56 - Feat.: - Title: Vakcínu proti obrne v Pásme Gazy dostalo už 450-tisíc detí, tvrdí WHO
04 - Modified: 2024-10-21 10:57:13 - Feat.: - Title: Z Pásma Gazy bude evakuovaných tisíc chorých žien a detí
05 - Modified: 2024-10-16 19:01:54 - Feat.: - Title: WHO vyzvala na zastavenie útokov na zdravotnícke zariadenia v Libanone, evakuovali päť nemocníc