Štát robí viaceré bezpečnostné opatrenia proti koronavírusu. Na letiskách merajú cestujúcim teplotu.TASR
StoryEditor

Odborníci hľadajú odpoveď, prečo sa koronavírus vyhýba deťom

07.03.2020, 10:47
Autor:
ČTKČTK
Ľudia majú s pribúdajúcim vekom slabšiu imunitu, a preto je pre nich ťažšie brániť sa chorobám.

Lepšia imunita alebo častejšie vystavenie chorobám. To môžu byť niektoré z dôvodov, prečo novému koronavírusu, ktorý sa od konca minulého roka rozšíril z Číny do viac ako 80 krajín sveta, zdanlivo odolávajú deti.

Pacienti sú prevažne starší ľudia a medzi viac ako 3400 obeťami doteraz nie sú žiadne deti mladšie ako deväť rokov.

Jasné odpovede na otázky týkajúce sa správania koronavírusu však odborníci zatiaľ nemajú, napísal portál televíznej stanice NBC.

Napríklad v Číne deti tvoria len 2,4 percenta všetkých nahlásených prípadov, vyplýva zo správy WHO, ktorá bola zverejnená minulý mesiac. Len minimum z nich, 2,5 percenta, vykazovalo závažné príznaky a do kritického stavu sa dostalo 0,2 percenta infikovaných detí.

Podobný model je u kiahní

"Normálny koronavírus napáda deti i dospelých rovnomerne, ale tento - či už z akéhokoľvek dôvodu - postihuje skôr dospelú populáciu," potvrdzuje Frank Esper, pediater a špecialista na infekčné choroby z nemocnice v americkom Clevelande.

"Podobný model je vidieť aj u iných ochorení - napríklad u kiahní. U nakazených dospelých má choroba oveľa horší priebeh než u detí," pripomína doktorka Vanessa Raabeová z oddelenia pre infekčné choroby v zdravotnom zariadení Newyorskej univerzity.

Imunitný systém môže vytvoriť protilátky

Ľudia majú s pribúdajúcim vekom slabšiu imunitu, a preto je pre nich ťažšie brániť sa chorobám, dodáva Raabeová.

Pediater Buddy Creech z detskej nemocnice v meste Nashville vysvetľuje, že deti sa oveľa častejšie nakazia inými typmi koronavírusu, napríklad tými, ktoré spôsobujú bežnú nádchu. Ich imunitný systém si preto môže vytvoriť protilátky, ktoré ich chránia pred ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje.

Ďalšia z jeho teórií sa prikláňa k názoru doktorky Raabeovej, teda že deti majú z podstaty lepšiu imunitu ako dospelí.

Deti pod desať rokov sú podľa všetkého chorobe vystavené rovnako často ako dospelí, choroba sa u nich však vôbec neprejaví alebo majú veľmi mierne príznaky. Neznamená to však, že vírus nemôžu prenášať, alebo že im nehrozí vôbec žiadne riziko.

"Prečo sú od choroby deti ušetrené, jednoducho povedané nevieme," pripúšťa Creech.

V Česku je jednou z 19 nakazených 12-ročné dievča, ktoré bolo s rodinou lyžovať v Taliansku. Podľa doktorov zatiaľ nemá žiadne ťažkosti. Medzi infikovanými je tiež jedno dieťa z Prahy a ročný kojenec.

01 - Modified: 2022-08-17 08:10:49 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 600 nových prípadov, ochoreniu podľahlo šesť ľudí 02 - Modified: 2022-08-16 15:21:27 - Feat.: - Title: Jill Bidenová mala pozitívny test na koronavírus 03 - Modified: 2022-08-11 10:42:40 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 800 prípadov, zomrelo šesť ľudí 04 - Modified: 2022-08-11 04:49:01 - Feat.: - Title: KĽDR vyhlásila víťazstvo nad covidom. Krajina naznačila, že ho prekonal aj samotný Kim 05 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. august 2022 18:09