Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 14:45

Merkelová: Koronavírusom sa môže nakaziť až 70 percent Nemcov

Dôsledky krízy okolo koronavírusu vrátane tých hospodárskych sa podľa Angely Merkelovej teraz dajú len ťažko odhadnúť.

Merkelová: Koronavírusom sa môže nakaziť až 70 percent Nemcov
Zdroj: Reuters

Novým typom koronavírusu by sa v Nemecku mohlo nakaziť 60 až 70 percent obyvateľov. Na tlačovej konferencii to dnes s odvolaním na odborníkov uviedla kancelárka Angela Merkelová. V prvom verejnom vyjadrení k situácii okolo koronavírusu vyzvala Nemcov, aby sa počas nadchádzajúcej epidémie správali solidárne s ohrozenými skupinami obyvateľov.

Viac ako osemdesiatmiliónové Nemecko má podľa posledných údajov vyše 1 200 nakazených. Dnes potvrdilo tretiu obeť choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje.

"Vírus je tu"

"Naša solidarita, náš rozum, city jedného k druhému sú podrobené skúške a ja si prajem, aby sme v tejto skúške obstáli," uviedla kancelárka. Obyvateľov vyzvala, aby brali ohľady na starších a chorých, u ktorých je vyššie riziko ťažkého priebehu choroby COVID-19.

"Vírus dorazil do Európy, je tu, to musíme všetci pochopiť," zdôraznila predsedníčka nemeckej vlády. Teraz je podľa nej hlavnou úlohou šíreniu vírusu brániť, spomaliť ho, a zaistiť tak, "aby sme nepreťažili zdravotnícky systém". "Nie je to tak, že by bolo jedno, čo robíme, nie je to všetko márne ... ide o to, aby sme získali čas," zdôraznila Merkelová.

Kancelárka vyjadrila solidaritu s Talianskom, ktoré je s viac ako 10-tisíc nakazenými najpostihnutejšou európskou krajinou. Žiadne podobné drastické opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ako platia v tejto juhoeurópskej krajine, ale kancelárka na tlačovej konferencii neoznámila. Nemecká vláda je podľa nej presvedčená, že uzatváranie hraníc nie je "primeranou odpoveďou" na výzvy, ktorým Európa kvôli koronavírusu čelí.

Minister zdravotníctva Jens Spahn sa dnes vyslovil aj proti plošnému uzavretiu škôl v Nemecku. Vyzval však obyvateľov, aby sa pripravili na zmeny v každodennom živote, a ochránili tak seba i svojich blízkych. Obmedziť by mali podľa neho napríklad pozdrav podaním ruky.

Otázna úmrtnosť

Na odporúčanie Spahna niektoré spolkové krajiny už v utorok zakázali všetky akcie pre viac ako 1000 ľudí. K Bavorsku či najľudnatejšej krajine Severnému Porýniu-Vestfálsku sa dnes pridali aj Hamburg či Berlín.

​Dôsledky krízy okolo koronavírusu vrátane tých hospodárskych sa podľa Merkelovej teraz dajú len ťažko odhadnúť. "Urobíme však, čo bude potrebné," povedala kancelárka. Podľa agentúry DPA pripustila aj to, že budú mať opatrenia kvôli koronavírusu vplyv na plánovaný rozpočet bez deficitu.

Riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler na tlačovej konferencii zdôraznil, že Nemecko je stále "na začiatku epidémie". V krajine s 82 miliónmi obyvateľov je teraz cez 1200 nakazených koronavírusom a traja mŕtvi. Treťou obeťou choroby COVID-19, ktorú úrady potvrdili dnes, je pacient z okresu Heinsberg v Severnom Porýní-Vestfálsku, kde už jeden 78-ročný človek chorobe podľahol.

Pomer ľudí, ktorí v Nemecku chorobe COVID-19 podľahli, je v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami relatívne nízky. V celosvetovom meradle sa počet ľudí, ktorí kvôli koronavírusu zomreli, odhaduje na 3,4 percenta. Presný údaj je však ťažké určiť, v štatistikách totiž nie sú často zahrnutí všetci ľudia, ktorí sa nakazili. Podľa odborníkov totiž infikovaní s miernymi príznakmi často lekára vôbec nevyhľadajú. Medzi odborníkmi sa teraz hovorí o tom, že by na chorobu COVID-19 mohlo umierať jedno až dve percentá nakazených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.