Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 17:32

Grafy: Pozrite si, ako koronavírus chytil druhý dych a ako prudko rastie počet nakazených na západe

  • Zoznam štátov, kde rýchlo pribúda nakazených, sa rozširuje.
  • Týka sa to aj štyroch veľkých západných krajín, ktoré majú jeden spoločný znak.
  • Že zastavenie nákazy v Číne neznamená automatické víťazstvo nad koronavírusom, ukazujú aj denné prírastky nových prípadov.

Kým sa zdá, že Čína je v boji s koronavírusom z najhoršieho vonku, v Taliansku výrazne rastú počty mŕtvych a nakazených. A budú, dokým nezaberie drastické opatrenie, ktoré od utorka 10. marca uvrhlo celú krajinu do karantény.

​To však bude trvať ešte niekoľko dní, keďže teraz sa len prejavujú symptómy ľudí, ktorí sa infikovali pred jej zavedením. Dôvodom je dlhá inkubačná doba, ktorá môže trvať až dva týždne a počas ktorej nakazený človek nemá žiadne symptómy ochorenia.

Ťažisko sa presúva na západ

Avšak zoznam štátov, kde rýchlo pribúda nakazených, sa rozširuje. Týka sa to aj štyroch veľkých západných krajín, ktoré majú jeden spoločný znak. Nemecko, Francúzsko, Španielsko a USA zaznamenávajú zrýchlujúci sa rast počtu infikovaných od začiatku marca.

Po Číne a následne Južnej Kórei, Iránu a Taliansku ide o krajiny tretieho sledu, kde sa začína masívne šíriť koronavírus.

Ukazuje to aj nasledujúci graf, ktorého krivky sú veľmi podobné a zobrazujú exponenciálny rast počtu nakazených v spomínaných západných štátoch.

Počet nových prípadov ide hore

Že zastavenie nákazy v Číne neznamená automatické víťazstvo nad koronavírusom, ukazujú aj denné prírastky nových prípadov. Včerajšok bol totiž v tomto smere druhým najhorším dňom od sledovania šírenia nákazy. 11. marca celkovo na svete pribudlo 7 266 nových prípadov, viac to bolo len 12. februára.

Vtedajší údaj 14 153 nakazených však bol spôsobený tým, že medzi potvrdené prípady začala Čína počítať aj pacientov, ktorí mali príznaky choroby na röntgene pľúc.

Pozrite si graf, krotý názorne ukazuje, ako v priebehu februára, keď sa začalo Číne dariť v boji proti infekcii, boli počty nových prípadov stále menšie. Potom však koncom mesiaca a začiatkom marca začalo šírenie naberať na obrátkach, keď koronavírus chytil druhý dych v krajinách mimo Číny.

Miera úmrtnosti podľa veku

Pri rozšírení nákazy sú najviac ohrození seniori. Ukazuje to aj štúdia Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktorá sa zaoberala mierou úmrtnosti v jednotlivých vekových kategóriách. Najmenej sú ohrozené najmenšie deti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.