Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2020, 17:02

Irán na boj proti koronavírusu nasadil armádu. Vojaci majú vyčistiť ulice od ľudí

  • Iránska armáda sa má postarať o to, aby nikto nebol "v obchodoch, na uliciach ani na cestách".
  • Irán má z blízkovýchodných krajín najviac nakazených aj mŕtvych.
Irán na boj proti koronavírusu nasadil armádu. Vojaci majú vyčistiť ulice od ľudí
Zdroj: Reuters

Iránska armáda dostala príkaz zabezpečiť, aby boli ulice miest do dvadsiatich štyroch hodín prázdne. V rámci boja proti koronavírusu sa má postarať o to, aby nikto nebol "v obchodoch, na uliciach ani na cestách". V porovnaní so štvrtkom sa počet pacientov v Iráne zvýšil o viac ako tisíc ľudí. Potvrdených je teraz viac ako 11-tisíc nakazených a cez 500 mŕtvych.

Náčelník generálneho štábu Mohammad Hosejn Bákerí uviedol, že armáda dostala príkaz podieľať sa na boji proti šíreniu koronavírusu. Vojaci do 24 hodín zabezpečia, aby sa ulice miest vyprázdnili.

Ušetrení nie sú ani duchovní a politici

Bákerí povedal, že novozriadená komisia bola poverená na operáciu dohliadnuť. Armáda sa má postarať o to, aby nikto nebol "v obchodoch, na uliciach ani na cestách".

Irán má z blízkovýchodných krajín najviac nakazených aj mŕtvych. Teherán vo štvrtok hlásil 10 075 chorých, v piatok uvádza 11 364. Počet úmrtí sa zvýšil o necelých sto, zo štvrtkových 429 na terajších 514.

Ušetrení nie sú ani tamojší duchovní a politici. Štátna televízia v piatok oznámila, že sa nakazil aj blízky poradca osemdesiatdvaročného duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Poradca Alí Akbar Velájatí je teraz v izolácii. Chameneí sám sa nedávno zúčastnil ceremoniálu sadenia stromu a mal na rukách rukavice.

Odmietli zavrieť svätyne

Iránske úrady na začiatku mesiaca v snahe rýchle šírenie koronavírusu zastaviť vyzvali občanov, aby sa vyhli verejným miestam a nariadili uzatvorenie škôl, univerzít a športovísk. Ultrakonzervatívni duchovní však odmietli zavrieť svätyne, a to aj v severoiránskom meste Kom, ktoré koronavírus zasiahol najviac.

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery ľudí, ktorí oblizovali kovové mreže a dvere vo svätyni v Kome. Na jednom z videí veriaci tvrdí, že mu je jedno, čo sa stane, aj keby dostal koronavírus. Na inom videu dvere olizuje mladý chlapec.

Úrady navyše od začiatku čelili kritike, že o nakazených informovali s oneskorením a neurobili dosť pre to, aby šíreniu vírusu zabránili. Skutočné počty nakazených aj mŕtvych tak zrejme budú oveľa vyššie, než udáva vládny režim.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.