Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 20:36

Ibuprofen môže zhoršiť priebeh choroby COVID-19, varoval francúzsky minister zdravotníctva

Užívanie protizápalových liekov ako napríklad ibuprofen "môže infekciu zhoršiť", napísal na twitteri francúzsky minister.

Ibuprofen môže zhoršiť priebeh choroby COVID-19, varoval francúzsky minister zdravotníctva
Zdroj: TASR/AP

Užívanie niektorých liekov ako ibuprofen môže zhoršiť priebeh choroby COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

Verejnosť pred tým varoval francúzsky minister zdravotníctva Olivier Verano. Svetová zdravotnícka organizácia v utorok informovala, že záležitosť skúmajú experti, zároveň však odporučila, aby sa ľudia bez konzultácie s lekárom ibuprofenu zatiaľ radšej vyhli.

Užívanie protizápalových liekov ako napríklad ibuprofen "môže infekciu zhoršiť", napísal na twitteri francúzsky minister.

"Ak máte horúčku, vezmite si paracetamol. Pokiaľ už užívate protizápalové lieky, alebo máte pochybnosti, obráťte sa na svojho lekára," dodal Verano.

Tvrdenie sa opiera o štúdiu z lekárskeho časopisu 

Zástupca francúzskeho ministra zdravotníctva Jérôme Salomon vydal podobné vyhlásenie a ďalej neodporučil pri podozrení na nový koronavírus užívanie takzvaných nesteroidných antireumatík (NSA), ktoré sa používajú na liečbu bolestí pohybového aparátu alebo na zmiernenie bolestí hlavy a menštruačných bolestí.

Francúzske oznámenie sa opiera o štúdiu z lekárskeho časopisu The Lancet. Podľa jej hypotézy protizápalové lieky ako ibuprofen povzbudzujú enzým, ktorý môže zhoršiť infekciu koronavírusu.

Správu overujú experti 

Hovorca WHO Christian Lindmeier, ktorého sa na túto tému pýtali novinári, odpovedal, že vec overujú experti.

"Zatiaľ odporúčame používať pri samoliečbe paracetamol skôr ako ibuprofen. Je to dôležité," povedal však. Niečo iné ale podľa neho je, ak ibuprofen predpíše lekár.

Podľa nemeckého virológa Jonasa Schmidta-Chanasita z Inštitútu Bernharda Nochta pre tropické lekárstvo zatiaľ súvislosť medzi užívaním NSA a ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 preukázaná nebola.

"Ibuprofen znižuje zrážanlivosť krvi, to by mohla byť spojitosť," povedal lekár agentúre DPA. Tým sa zvyšuje riziko vnútorného krvácania. "V prípade paracetamolu to tak nie je," dodal virológ.

Vo Francúzsku sa ibuprofen od začiatku roka už nedá bez predpisu zaobstarať, píše agentúra DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.