Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2020, 15:30

Taliansky pacient číslo jeden je vyliečený. V kritickom stave bol týždne, jeho nákaza je záhadou

Celé Taliansko pozná tohto muža z mesta Codogno. Správa z februára vtedy všetkými otriasla.

Taliansky pacient číslo jeden je vyliečený. V kritickom stave bol týždne, jeho nákaza je záhadou
Zdroj: Reuters

Taliansko sa síce stále potýka s náporom pandémie spôsobenej novým typom koronavírusu, ale okrem klesajúceho počtu nových chorých prišla nedávno aj jedna ďalšia dobrá správa - prvý pacient, ktorému bola vo februári diagnostikovaná choroba COVID-19, sa po mesiaci v nemocnici vrátil domov.

Talianske médiá informovali, že 38-ročný manažér Mattia v pondelok opustil nemocnicu v Pavii, kde týždne ležal v kritickom stave, a stihol sa tak vrátiť včas k manželke, ktorá mu každým dňom porodí prvorodenú dcéru.

Celé Taliansko pozná tohto muža z mesta Codogno ako "pacienta čísla jeden", pretože správa z 20. februára o tom, že mal pozitívny test na koronavírus, vtedy všetkými otriasla.

Nekontrolované šírenie nákazy

Predtým sa v Taliansku koronavírus objavil len u dvoch čínskych turistov. V prípade manažéra koncernu Unilever a zarytého športovca Mattiu sa však nikdy nepodarilo s určitosťou zistiť, ako a od koho sa nakazil.

​Práve v meste, kde býva, sa však potom začala infekcia nekontrolovane šíriť a do utorka už kvôli nej zomrelo v Taliansku vyše šesťtisíc ľudí.

Mattia sa podľa všetkého nakazil v nemocnici v Codogne, kam išiel so svojou ženou, ktorá vtedy bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Doma sa potom začal stretávať s príznakmi virózy, lekár ho však pri návšteve odkázal na domáce liečenie.

K testu sa dostal náhodou

Keď sa začali ťažkosti s dýchaním zhoršovať, išiel opäť do nemocnice, kde napadlo anestéziologičku Annalisu Malaraovú urobiť test na koronavírus.

Neprepočuli totiž Mattiovu manželku, ktorá spomenula, že jej muž večeral nedávno s kolegom, ktorý sa vrátil z Číny. Test vyšiel pozitívne, u kolegu sa nakoniec ukázalo, že bol zdravý.

​Hoci prvý taliansky pacient je inak zdravý mladý muž, ktorý hrá futbal a behá maratóny, mala u neho choroba COVID-19 veľmi vážny priebeh. Musel byť prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti v Pavii a podľa lekárov bol jeho stav kritický.

Nakazila sa od neho navyše jeho manželka, rodičia, spoluhráč z futbalového tímu, známi aj lekári a sestry, ktorí o neho v Codogne starali. Mattiov 62-ročný otec kvôli nákaze zomrel.

Je štastný, že môže dýchať

"Už niekoľko dní som v kontakte s vonkajším svetom a môžem konečne robiť tú najjednoduchšiu a najkrajšiu vec, čo existuje: dýchať," povedal Mattia novinárom.

Ľudí potom dôrazne vyzval, aby dodržiavali všetky karanténne opatrenia, pretože napriek nepohodliu, ktoré prinášajú, sú podľa neho absolútne nevyhnutné. "Ja som mal šťastie, pretože bolo o mňa postarané. Môže sa stať, že už čoskoro nebude dosť lekárov, sestier a prístrojov," varoval.

Podľa primára infekčného oddelenia z nemocnice San Matteo Raffaela Bruna sa môže Mattia bez následkov vrátiť do bežného života.

"Mattia k nám bol prevezený vo veľmi vážnom stave. Našťastie je to mladý, vyšportovaný muž, ktorý nemá žiadne ďalšie ochorenia. Z ľudského hľadiska som sa vďaka tomuto prípadu naučil niečo dôležité: viesť normálny život je privilégium," povedal lekár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.