Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2020, 07:10 Aktualizované dňa 25.03.2020 o 09:28

Pri Kurilských ostrovoch udrelo silné zemetrasenie, zaznamenali polmetrovú cunami

Obyvatelia Severo-Kuriľska pocítili otrasy zodpovedajúce magnitúde 5-6, na čo sa rozoznel signál varujúci pred cunami.

Pri Kurilských ostrovoch udrelo silné zemetrasenie, zaznamenali polmetrovú cunami
Zdroj: USGS

Vlnu cunami s výškou 50 centimetrov vyvolalo v stredu silné podmorské zemetrasenie, ktoré zasiahlo oblasť Tichého oceánu blízko severnej časti Kurilských ostrovov. Pre agentúru TASS to uviedol tlačový odbor ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

"Výška cunami dosiahla približne 50 centimetrov. Podľa predbežných správ nie sú obete ani škody," informovalo ministerstvo.

Doplnilo, že nebezpečenstvo zatiaľ nepominulo a obyvatelia mesta Severo-Kuriľsk majú zostať v bezpečnej zóne, zriadenej na vyššie položenom území. Z ohrozenej časti pobrežia evakuovali zhruba 400 ľudí.

Stredajšie zemetrasenie dosiahlo podľa TASS-u magnitúdu 7,3 a jeho epicentrum bolo vzdialené približne 230 kilometrov od neobývaného ostrova Onekotan v severnej časti súostrovia Kurily. Obyvatelia Severo-Kuriľska pocítili otrasy zodpovedajúce magnitúde 5-6, na čo sa rozoznel signál varujúci pred cunami.

Americká geologická služba USGS, ktorá sleduje seizmickú aktivitu na celom svete, predtým vyčíslila magnitúdu tohto podmorského zemetrasenia na 7,5. Otrasy podľa nej vznikli vo vyše 50-kilometrovej hĺbke, juhovýchodne od Severokurilského okresu ležiaceho v Sachalinskej oblasti na ruskom Ďalekom východe.

Kurilské ostrovy patria Rusku, avšak na ich južnú časť – ostrovy Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomajské ostrovy – si robí nároky Japonsko, ktoré ich označuje za svoje Severné teritóriá. Tieto ostrovy anektoval v roku 1945 Sovietsky zväz a spor o ne bráni obom krajinám, aby uzavreli mierovú zmluvu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.