Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2020, 20:45

Nakazení koronavírusom pribúdajú čoraz rýchlejšie. Úmrtí je vo svete už viac ako 20-tisíc

Vírus SARS-CoV-2 bol prvýkrát zaznamenaný v čínskom Wu-chane, teraz sa už ale vyše 80 percent potvrdených prípadov infekcie nachádza za hranicami Číny.

Nakazení koronavírusom pribúdajú čoraz rýchlejšie. Úmrtí je vo svete už viac ako 20-tisíc
Zdroj: Reuters

Vo svete od začiatku roka umrelo viac ako 20-tisíc ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom SARS-CoV-2.

Agentúra AFP pri poslednom súčte oficiálnych štatistík z jednotlivých krajín ohlásila 20 334 obetí globálnej pandémie choroby COVID-19, zatiaľ čo odborníci z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa dnes večer evidovali už 20 499 mŕtvych.

​Podľa databázy agentúry Reuters sa nákaza potvrdila v najmenej 200 krajinách, z ktorých bolo popoludnie hlásených celkom 435 470 potvrdených prípadov.

Mŕtvych aj nakazených v posledných dňoch pribúda výrazne rýchlejšie než v akejkoľvek predchádzajúcej fáze šírenia infekcie.

Bilancia úmrtí 

Globálna bilancia pandémie sa nad 10-tisíc obetí dostala až v závere minulého týždňa. Vôbec prvé úmrtie spojené s novým koronavírusom oznámila Čína o viac ako dva mesiace skôr, ešte v prvej polovici januára.

Pre výraznú väčšinu nakazených nový koronavírus nepredstavuje smrteľnú hrozbu a prejavuje sa u nich horúčkami a kašľom, pričom príznaky odznejú po dvoch alebo troch týždňoch, uvádza agentúra AP.

Za uzdravených už je celosvetovo označovaných cez 112-tisíc ľudí, u ktorých sa predtým nákaza potvrdila.

Najmä starším pacientom alebo chronicky chorým ľuďom ale môže koronavírus spôsobiť vážne dýchacie ťažkosti aj smrť.

Pri jeho rýchlom šírení navyše hrozí preťaženie zdravotníckych systémov, čo môže mať za následok úmrtia, ktorým by za iných okolností bolo možné predísť.

Väčšina mimo Čínu 

Vírus SARS-CoV-2 bol prvýkrát zaznamenaný v čínskom Wu-chane, teraz sa už ale vyše 80 percent potvrdených prípadov infekcie nachádza za hranicami Číny.

V posledných dňoch tvoria noví pacienti v Číne v podstate zanedbateľnú časť globálneho súčtu, aspoň pokiaľ ide o čísla z oficiálnych štatistík.

Rast počtu nakazených sa zároveň v posledných týždňoch dramaticky zrýchlil. Podľa spravodajskej spoločnosti BBC globálny súčet prekonal hranicu 100-tisíc po 67 dňoch od ohlásenia prvého infikovaného, ​​avšak už za ďalších 17 dní bolo evidovaných 400-tisíc infikovaných.

Vlády v Ázii, Európe i Amerike v snahe šírení potlačiť siahajú k bezprecedentným opatreniam. Podľa AFP už sa karanténa, niekde veľmi prísna, inde voľnejšia, vzťahuje na viac ako tri miliardy obyvateľov planéty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.