Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2020, 23:25

"Čelíme hrozbe smrti Schengenu." Macron na videosummite varoval lídrov EÚ

Francúzsky prezident vyhlásil, že hrozí koniec Európy bez vnútorných hraníc.

"Čelíme hrozbe smrti Schengenu." Macron na videosummite varoval lídrov EÚ
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na dnešnom videosummite varoval ostatných lídrov únijných štátov a vlád, že bez solidarity počas koronavírusovej krízy hrozí koniec Európy bez vnútorných hraníc.

S odvolaním sa na nemenovaného diplomata o tom informovala agentúra Reuters. Zhodou okolností si dnes Európa pripomína 25. výročie, keď nadobudla platnosť dohoda o schengenskom priestore bez kontrol na vnútorných hraniciach.

"V stávke je prežitie európskeho projektu," povedal podľa informácií Reuters Macron ostatným prezidentom a premiérom únijných krajín. "Čelíme hrozbe smrti Schengenu," dodal.

Väčšina schengenských štátov aj napriek nesúhlasu Európskej komisie kvôli koronavírusu obnovila pohraničné kontroly.

Tento týždeň v rozhovore s denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyhlásila eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová, že so skorým ukončením ochrany vnútorných hraníc nepočíta. Očakáva naopak, že je len otázkou času, kedy hraničné kontroly zavedú všetky štáty.

Európska komisia sa medzitým vzdala snahy ostatné krajiny presvedčiť o uvoľnení režimu na vnútorných hraniciach. Brusel potom oznámil, že bude iba sledovať, či kontroly zodpovedajú prijatým odporúčaniam.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.