Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 09:52 Aktualizované dňa 27.03.2020 o 16:48

Jeden pľúcny ventilátor pre dvoch pacientov. V New Yorku už musia experimentovať

Štát New York potrebuje najmenej 30-tisíc ventilátorov, k dispozícii ich má 4-tisíc, ďalších 7-tisíc zakúpil.

Jeden pľúcny ventilátor pre dvoch pacientov. V  New Yorku už musia experimentovať
Zdroj: Reuters

Epidémia spôsobená koronavírusom tvrdo dopadá na amerických zdravotníkov, kritická situácia je hlavne v New Yorku, kde sú sestry nútené pracovať aj v prípade, že ich test na prítomnosť vírusu je pozitívny a sú zatiaľ bez príznakov.

"Naša ambulancia je ako Petriho miska," prirovnal zdravotník Benny Mathew miestnosť urgentného príjmu k pomôcke pre kultiváciu mikróbov. Personál nemocníc je podľa agentúry AP vydesený na smrť.

Spojené štáty sú pandémiou postihnuté najviac a New York je v USA hlavným ohniskom nákazy. "Mám zlosť. Mohli sme si zabezpečiť dostatok ochranných prostriedkov už pred mesiacmi, v Číne to začalo v decembri. Ale mysleli sme si, že tu sa to stať nemôže," povedal AP Matthew, ktorý pracuje v newyorskom Montefiore Medical Center.

Chladiarenské vozy slúžia ako márnice

Niektoré nemocnice majú toľko mŕtvych, že museli povolať chladiarenské vozidlá ako provizórne márnice. Záchranné služby vybavujú telefonáty po tisícoch.

Chladiarenské vozidlá pri nemocniaciach v New Yorku majú slúžiť ako provizórne márnice
Zdroj: Reuters

​Nedostatok rúšok a respirátorov núti lekárov a sestry nosiť tie isté ochranné prostriedky celý deň. "Ako keď vám pridelia tri kúsky toaletného papiera, ktoré vám majú vystačiť týždeň," povedala AP rozhorčená predsedníčka newyorského združenia zdravotných sestier Judy Sheridanová.

Viaznuce dodávky ventilátorov čoskoro postavia zdravotníkov pred kritickú voľbu: budú musieť rozhodnúť, kto pomocný prístroj dostane.

Chýbajú tisíce ventilátorov

Štát New York podľa tamojšieho guvernéra Andrewa Cuoma potrebuje najmenej 30-tisíc ventilátorov, k dispozícii ich mám 4-tisíc, ďalších 7-tisíc zakúpil a teraz chce získať ďalšie. Kvôli nedostatku týchto prístrojov pristúpil tento americký štát podľa Reuters na experimentálnu prevádzku, pri ktorom jeden ventilátor zdieľajú dvaja pacienti.

"Nie je to ideálne, ale verím, že je to prevádzkyschopné riešenie," povedal Cuomo. Niektorí odborníci tento krízový postup hodnotia ako príliš riskantný a poukazujú na to, že je to neschválená metóda.

Vrecia na odpadky namiesto ochranných oblekov

Aktuálne len mesto New York eviduje podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa cez 23-tisíc nakazených, 365 mŕtvych a okolo 4-tisíc hospitalizovaných. Nikto nevie, aké percento pripadá na zdravotníkov.

Personál nemocnice Mount Sinai West, frustrovaní nedostatkom rúšok, lôžok aj pomôcok, poslal denníku New York Post fotografiu s lekármi vo vreciach na odpadky namiesto ochranných oblekov. "Zaobchádzajú s nimi ako s odpadom," komentoval denník fotku umiestnenú na titulnej strane.

Zdroj: New York Post

​Newyorským zdravotníkom má čoskoro pomôcť 40-tisíc bývalých penzionovaných kolegov, ktorí sa vrátia do práce. Pomôcť majú aj študenti vyšších ročníkov lekárskych fakúlt.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.