Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 12:21 Aktualizované dňa 27.03.2020 o 15:06

Boris Johnson sa nakazil koronavírusom, pozitívny test vyšiel aj ministrovi zdravotníctva

Britský premiér má len mierne príznaky ochorenia, viesť vládu chce ďalej prostredníctvom videokonferencií.

Britský premiér Boris Johnson sa nakazil koronavírusom. Na twitteri uviedol, že má len mierne príznaky a bude ďalej z domácej karantény stáť na čele boja proti epidémii COVID-19 v krajine. Podľa britských médií budú musieť zrejme do izolácie aj niektorí ministri a ďalší úradníci, ktorí boli s ministerským predsedom v uplynulých dňoch v kontakte.

Pozitívny test na koronavírus vyšiel tiež ministrovi zdravotníctva Mattovi Hancockovi. S kráľovnou Alžbetou II. sa podľa Buckinghamského paláca ministerský predseda zišiel naposledy pred viac ako dvoma týždňami, keď ešte nebol infekčný.

"Počas posledných 24 hodín sa u mňa prejavili mierne príznaky a test na koronavírus bol pozitívny," napísal Johnson na twitteri.

Uviedol, že je teraz v karanténe, ďalej však povedie vládny boj s koronavírusom a to prostredníctvom videokonferencií. "Spoločne to porazíme," dodal premiér a pripojil hashtag #StayHomeSaveLives (Zostaň doma, zachráň životy).

Ministrom hrozí karanténa

Na videu, ktoré na twitteri zverejnil, ministerský predseda dodal, že sa u neho prejavila zvýšená teplota a úporný kašeľ.

Vyzval tiež Britov, aby dodržiavali opatrenia, ktoré vláda zaviedla v boji proti koronavírusu. "Čím efektívnejšie budeme všetci tieto opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie naša krajina túto epidémiu prekoná," uviedol. "Porazíme ju a porazíme ju spoločne," dodal.

Podľa hovorcu britskej vlády sa bude Johnson zdržiavať v dome na Downing Street 11, jedlo mu budú nechávať za dverami. V izolácii by mal zostať sedem dní.

Krátko po Johnsonovi oznámil aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock, že sa nechal testovať a tiež jeho test na koronavírus bol pozitívny. "Našťastie sú moje príznaky mierne a pracujem z domu, kde som v karanténe," napísal minister na twitteri. Doma zostane podľa svojich slov do budúceho štvrtka.

Podľa britských médií je možné, že kvôli kontaktu s nakazeným Johnsonom budú musieť do izolácie aj niektorí ďalší ministri. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že minister financií Rishi Sunak v karanténe nie je. Ak by Johnson ochorel a nemohol pracovať, prevzal by jeho úlohy podľa vyhlásenia Downing Street minister zahraničia Dominic Raab.

Dlho váhal s opatreniami

Podľa štvrtkových údajov sa v Británii nakazilo vírusom SARS-CoV-2 celkovo cez 11 600 ľudí. Na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo 578 osôb. Vo štvrtok zdravotnícke úrady hlásili prvýkrát viac ako sto obetí za 24 hodín. Podľa výskumníkov z Oxfordskej univerzity sa v skutočnosti mohla v Spojenom kráľovstve od januára nakaziť už polovica všetkých obyvateľov.

Už v stredu vyšlo najavo, že koronavírus má aj následník britského trónu, princ Charles. Tiež u neho sú však podľa vyhlásenia, ktoré vydal jeho úrad, príznaky choroby len mierne a syn kráľovnej Alžbety II. zostáva v "dobrom zdravotnom stave".

Kráľovná sa s princom Charlesom stretla naposledy pred dátumom, kedy mohol byť prvýkrát infekčný. S premiérom Johnsonom si namiesto osobného stretnutia na pravidelnej audiencie panovníčka tento týždeň iba telefonovala. Podľa Buckinghamského paláca je 93-ročná panovníčka naďalej v dobrom zdravotnom stave.

Johnson dlho váhal s prísnymi krokmi, ktoré kvôli šíreniu koronavírusu urobili iné európske krajiny. Vzhľadom k rýchlo rastúcemu počtu nových prípadov infekcie však nakoniec britská vláda nariadila celoštátne karanténne opatrenia.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.