Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 17:00

Koronavírus v Číne: Odhaľujú urny pravdu o počte mŕtvych? Vychádza to najavo až teraz, tvrdí česká reportérka

  • Oficiálne štatistiky spochybňujú aj samotní obyvatelia čínskej provincie Chu-pej.
  • Tvrdia, že skutočný počet mŕtvych môže byť až 20-krát vyšší, ako uvádzajú úrady.
  • Prvé pochybnosti o skutočnom počte mŕtvych vyvolali dlhé rady ľudí , ktorí čakali na urny s popolom svojich blízkych.

Epicentrum koronavírusovej pandémie, ktorá zasiahla celý svet, stredočínske veľkomesto Wu-chan, 28. marca po viac ako dvojmesačnej izolácii opäť otvorili svetu. Čínske úrady ho už považujú za nízkorizikovú oblasť.

Oficiálne v meste nákaze podľahlo vyše 2 500 ľudí. Provinica Chu-pej, ktorej je Wu-chan centrom, hlási vyše 3-tisíc mŕtvych. Ukazuje sa však, že počty obetí môžu byť v skutočnosti oveľa vyššie.

"Teraz vychádzajú najavo odhady skutočných počtov. Minulý týždeň, ako sa začal uvoľňovať pohyb vo Wu-chane, začali krematóriá vydávať urny s pozostatkami zosnulých. Pri krematóriách stoja obrovské rady ľudí a sami obyvatelia Wu-chanu na sociálnych sieťach na základe toho, že tie krematóriá fungujú 24 hodín sedem dní v týždni, a vzhľadom na to, koľko urien denne vydajú, odhadujú počet mŕtvych len vo Wu-chane na 42 až 47 tisíc," povedala spravodajkyňa ČT vo východnej Ázii Barbora Šámalová.

Oficiálne štatistiky spochybňujú aj samotní obyvatelia provincie Chu-pej, pričom tvrdia, že skutočný počet mŕtvych môže byť až 20-krát vyšší.

"Spaľovne pracujú 24 hodín denne, tak ako mohlo tak málo ľudí zomrieť?" povedal pre Radio Free Asia obyvateľ Wu-chanu s priezviskom Zhang, podľa ktorého oficiálne údaje nemôžu byť pravdivé.

Ako sa dostali k počtu cez 40-tisíc

Prvé pochybnosti o skutočnom počte mŕtvych vyvolali dlhé rady ľudí, ktorí čakali na urny s popolom svojich blízkych pred wu-chanskými pohrebnými ústavmi, píše Bloomberg. Niektoré rodiny tvrdia, že museli čakať niekoľko hodín. Fotografie tisícov urien zaplavili čínske sociálne siete.

Spravodajský web Caixin.com uviedol, že len do jedného z pohrebných ústavov bolo dodaných päťtisíc urien, čo predstavuje dvojnásobok oproti oficiálnemu počtu úmrtí vo Wu-chane na chorobu Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje.

Ako však obyvatelia prišli k tomu, že obetí je vyše 40-tisíc? Niektoré príspevky na sociálnych sieťach odhadujú, že všetkých sedem pohrebných domov vo Wu-chane rozdáva denne dokopy 3 500 urien.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 51% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.