Lekári a zdravotné sestry v Spojených štátoch zúfalo potrebujú ochranné obleky, rukavice, masky a ďalšie potrebné vybavenie, aby sa mohli chrániť pred nákazou koronavírusom, keď sa starajú o infikovaných pacientov.
Niektorí sa ich snažia nakúpiť na portáli Ebay, iní žiadajú o pomoc na sociálnych sieťach.
Situácia je hrozivá
Pritom ešte 7. februára, v čase, keď už existovali varovania, že ochranných prostriedkov je málo, USA poslali takmer osemnásť ton ochranných pomôcok do Číny, píše sa v komentári na CNN.
Situácia je tak hrozivá, že ju jeden z lekárov v New Jersey dokonca opísal ako "posielanie zdravotníkov ako oviec na porážku".
Obavy ohľadom zmenšujúcich sa zásob ochranných prostriedkov nie sú pritom ničím novým. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) "bila na poplach" už 7. februára, keď uviedla, že dopyt po tomto vybavení je 100-krát vyšší, než býva bežné.
"Štedrosť amerického ľudu"
V rovnaký deň, keď prišlo varovanie od WHO, Trumpova administratíva oznámila, že posiela do Číny takmer 17,8 ton "masiek, rukavíc, respirátorov a ďalšieho vybavenia".
Ako vtedy minister zahraničia Mike Pompeo v tlačovom vyhlásení uviedol, "tento dar ukazuje štedrosť amerického ľudu".
Američania sú štedrí a chcú pomáhať ľuďom v núdzi, poznamenáva komentár CNN. A je pravdou, že v tom čase bolo v Číne nakazených už viac ako 28-tisíc ľudí a 600 ich zomrelo.
Ako ale mohol Trump dovoliť poslať tony nesmierne dôležitého vybavenia do inej krajiny, keď mu, ako tvrdí, už od januára bolo jasné, aké riziko predstavuje vírus pre Spojené štáty? pýta sa na záver svojho textu novinár Dean Obeidallah.