Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2020, 18:57

"Amerika sa musí prispôsobiť vojnovému stavu." New York žiada mobilizáciu

V štáte New York pribudlo za deň viac ako 10-tisíc nakazených koronavírusom.

"Amerika sa musí prispôsobiť vojnovému stavu." New York žiada mobilizáciu
Zdroj: Reuters

Americký štát New York dnes ohlásil viac ako 100-tisíc nakazených, za deň ich v druhom najľudnatejšom štáte na východnom pobreží USA pribudlo cez 10-tisíc. Chorobe COVID-19 tam podľahlo ďalších 562 ľudí, čo je najväčší jednodenný prírastok od začiatku pandémie.

Celkový počet obetí tam stúpol na 2935. Newyorský starosta Bill de Blasio vyzval k "všeobecnej mobilizácii" celý americký zdravotný personál.

​V celých Spojených štátoch je aktuálne podľa portálu worldometers.info registrovaných vyše 258-tisíc nakazených a 6 572 úmrtí.

"Budúci týždeň to bude v New Yorku mimoriadne ťažké," povedal de Blasio televízii MSNBC.

Boj s neviditeľným nepriateľom

"V New Yorku, New Jersey, New Orleanse a na mnohých ďalších miestach. Ak nebude armáda plne mobilizovaná a okamžite nevytvoríme niečo, čo tu ešte nebolo, teda čosi ako všeobecnú mobilizáciu celého zdravotníckeho personálu na boj na tých najpotrebnejších miestach, nemocnice tých ľudí zachrániť nedokážu," dodal starosta.

Krajina by sa podľa newyorského starostu mala prispôsobiť vojnovému stavu. "Bojujeme s neviditeľným nepriateľom, ktorý zabíja veľa Američanov," konštatoval de Blasio.

Vyzval obyvateľov mesta, aby si na verejnosti zakrývali nos a ústa, a bránili tak ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Federálna vláda odporúčanie k zakrývaniu tváre chystá, odborníci sa zatiaľ nezhodli na jeho podobe.

Trumpa opäť testovali

Americký prezident Donald Trump sa nechal druhýkrát testovať na koronavírus. Výsledok testu bol opäť negatívny, oznámil šéf Bieleho domu na pravidelnej tlačovej konferencii. Dodal, že nemá ani žiadne príznaky choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje.

Pasažieri dvoch veľkých výletných lodí, ktoré dlhé týždne márne usilovali o povolenie kotviť pri floridských brehov, sa dnes dostali na pevninu, keď plavidlá Zaandam a Rotterdam zakotvili v prístave Port Everglades.

Z útrob lodí na breh prednostne dopravili 14 kriticky chorých, ktorých čaká hospitalizácia vo floridských nemocniciach. Zdravých cestujúci dopravili dezinfikované autobusy na letisko. Na lodiach zomreli štyria ľudia a viac ako 230 ich má príznaky podobné chrípke.

Zvládnuť nedostatok ochranných prostriedkov proti koronavírusu pomáhajú lekárom a zdravotníkom v Spojených štátoch podobne ako v iných krajinách dobrovoľníci.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.