Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 15:46

Koronavírusová záhada v USA: Prečo je New York oveľa viac zasiahnutý ako iné americké veľkomestá

Hoci New York testuje trikrát viac ľudí ako Los Angeles, zistených prípadov je tam desaťkrát viac.

NYPD - newyorská polícia
Zdroj: Reuters

Americkí experti si lámu hlavu nad často priepastným rozdielom medzi rozvojom nákazy v New Yorku a inými, čo do počtu obyvateľov porovnateľnými americkými mestami. Upozornila na to televízia Fox News.

​Zatiaľ čo v New Yorku s 8,4 miliónami obyvateľov je takmer 22-tisíc nakazených a skoro 300 mŕtvych, v Los Angeles, kde žijú štyri milióny ľudí a ďalších šesť miliónov tam pracuje, je 1 200 nakazených a 21 mŕtvych. Prvý prípad tam pritom zachytili päť týždňov pred New Yorkom.

Odstrašujúci príklad

Skeptici tvrdia, že ide o dôsledok nedostatočného testovania, ktoré sa má ešte len v najbližších dňoch v Los Angeles zvýšiť z 500 na 5-tisíc denne. Rozsah testovania môže podľa odborníkov štatistiku výrazne ovplyvniť. Ale zatiaľ čo New York testuje trikrát viac ľudí ako Los Angeles, zistených prípadov je tam desaťkrát viac.

New York je pre Kaliforniu odstrašujúcim príkladom. "Rada by som ľudí uistila, že sa do takejto situácie nedostaneme. Ale boli by sme blázni, keby sme sa na to nepripravili," povedala novinárom Barbara Ferrerová, ktorá na losangeleskej radnici zodpovedá za zdravotníctvo.

Prečo je tak veľký rozdiel v rozsahu nákazy, experti nevedia, uvádza Fox News. V New Yorku aj Los Angeles platia obdobné protiepidemiologické opatrenia. Školy a mnohé obchody sú zatvorené, ľudia, ktorí môžu, pracujú z domova.

Rozdiely v doprave

Úlohu môže zohrávať hustota obyvateľstva, ktorá je v New Yorku väčšia alebo pomer medzi využívaním individuálnej a verejnej dopravy. V New Yorku ľudia žijú v obrích bytových komplexoch, ďaleko viac sa stretávajú. Viac jazdia výťahom. Metro používajú osemkrát častejšie ako obyvatelia Los Angeles.

"Menší sociálny kontakt môže byť dôvodom rozdielu medzi New Yorkom a Los Angeles, ale pri šírení vírusu zohráva úlohu toľko faktorov, že si nemôžeme byť ničím istí. Keby sme ľuďom zakázali 28 dní vychádzať, vírus zastavíme. Ekonomicky ani sociálne by to však nebolo veľmi múdre," povedala novinárom Catherine Troisiová, epidemiologička z Texaskej univerzity v Houstone.

Vzorová aglomerácia

Portál Politico dnes napísal, že veľké mestá v Kalifornii, najmä San Francisco, sa v budúcnosti stanú indikátorom vývoja nákazy, pretože práve tam začali s obmedzeniami najskôr. Sanfranciská aglomerácia so siedmimi miliónmi ľudí je z hľadiska epidemiológov vzorovým mestom - okolo husto zaľudneného centra sú štvrte vidieckeho typu s individuálnou výstavbou. Štruktúra je blízka ako New Yorku, tak i Los Angeles.

V celej Kalifornii, kde žije 40 miliónov ľudí, registrujú cez 2500 nakazených a 53 mŕtvych. Ako prvý štát v USA zrejme podľa expertov dospeje Kalifornia do situácie, kedy krivka vývoja nákazy prestane stúpať. Potom budú odborníci sledovať, aký bude vplyv postupného návratu k normálnemu životu. Efekt terajších opatrení sa však vraj prejaví až po ôsmich až dvanástich týždňoch.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.