Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 19:36

WHO znovu kritizuje rúška. Profesionálne pomôcky by nemali používať bežní ľudia

Profesionálne rúška a respirátory, ktorých je nedostatok, by mali byť určené najmä pre zdravotníkov.

WHO znovu kritizuje rúška. Profesionálne pomôcky by nemali používať bežní ľudia
Zdroj: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je znepokojená používaním profesionálnych ochranných pomôcok bežnou populáciou.

Šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes upozornil, že lekárske rúška a respirátory by mali byť prednostne vyhradené zdravotníkom v prvej línii boja s koronavírusovou pandémiou.

​Používanie respirátorov bežnými ľuďmi by podľa neho mohlo zhoršiť nedostatok týchto ochranných pomôcok pre ľudí, ktorí ich potrebujú najviac.

WHO sa minulý týždeň vyslovila pre širšie používanie podomácky vyrábaných rúšok. Podľa koordinátora krízovej pomoci z WHO Michaela Ryana nie je zahaľovanie nosa a úst, ktoré má chrániť pred kašľom alebo kýchaním, zlý nápad. WHO skôr všeobecné nosenie rúšok neodporúčala.

Tedros dnes tiež zdôraznil, že samotné rúška nemôžu zastaviť pandémiu a nie sú "zázračným riešením". Ich všeobecné nosenie je podľa neho oprávnené len v prípadoch obmedzeného prístupu k vode na umývanie rúk alebo tam, kde je ťažké dodržiavať fyzickej odstupy medzi ľuďmi.

"Rúška samotné nemôžu zastaviť pandémiu Covid-19," citovala Tedros agentúra AFP.

Zástancovia rúšok však oponujú, že mnohí ľudia nemôžu sami vedieť, či sú nakazení a neinfikuje zároveň ďalších ľudí.

Šéf WHO dnes takisto vyjadril nádej, že organizácia tento týždeň začne iniciatívu, ktorá má urýchliť výskum a vývoj vakcíny a nastaviť mechanizmus jej rovnomernej distribúcie.

Michael Ryan dnes upozornil, že obmedzenie vychádzania možno uvoľňovať len postupne. Zákazy vychádzania sa podľa neho mnohokrát ukázali ako účinné.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.