Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 07:44

Pápežovho "ministra financií" súd oslobodil. Bol obvinený zo zneužívania

George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka.

Pápežovho "ministra financií" súd oslobodil. Bol obvinený zo zneužívania
Zdroj: TASR/Andy Brownbill

Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok odvolaniu kardinála Georgea Pella (78) a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Pella môžu pustiť z väzenia na slobodu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Pell vyhral dlhú bitku za to, aby zvrátil rozsudok šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia. Pell strávil za mrežami rok.

Najvyšší súd v Brisbane zvrátil skoršie verdikty odvolacích súdov nižšieho stupňa.

"Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba. Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni," uviedol najvyšší súd.

Svedectvo obete

Prokuratúra sa opierala takmer výlučne o svedectvo Pellovej preživšej obete, ktorá vypovedala na pojednávaní za zatvorenými dverami.

Tento svedok uviedol, že Pell ich sexuálne napadol v katedrále v Melbourne, keď bol aircibiskupom v tomto meste.

​Druhý člen speváckeho zboru - ktorý podľa známych informácií nikdy o zneužívaní nehovoril -, zomrel na predávkovanie drogami v roku 2014. Ani jeden z mužov nemôže byť identifikovaný, zákony to nedovoľujú.

Pellovi obhajcovia argumentovali, že v tomto prípade "existujú spochybňujúce nepravdepodobné momenty", napríklad ten, že Pell nemal čas ani príležitosť obťažovať chlapcov po omši v sakristii.

Rozsudok v tomto historickom súdnom spore je obrovským víťazstvom pre Pella, ktorý zaryto trval na svojej nevine.

Kardinál vinu odmietal 

Odvolacie pojednávanie s kardinálom Pellom prebehlo už 11.-12. marca. Vynesenie verdiktu však súd odložil pre obavy zo šírenia koronavírusu - výsledok nakoniec oznámil v utorok.

Odvolanie na austrálsky najvyšší súd podal kardinál Pell po tom, ako vlani v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, ktorým bol uznaný za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov.

Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Odvolanie podané na najvyššom súde krajiny v Brisbane bolo poslednou možnosťou, ako mohol Pell, ktorý čakal na konečný verdikt za mrežami, očistiť svoje meno.

George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho "minister financií" a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.