Ruský minister obrany Sergej Šojgu navrhol západným krajinám, aby prispeli k zníženiu napätia tým, že prestanú vyzbrojovať Ukrajinu.
Kyjev a väčšina západných krajín na čele so Spojenými štátmi naopak pokladá vojenskú pomoc Ukrajine, vrátane dodávok zbraní a munície, za dôležitú súčasť odstrašenia Ruska od napadnutia susednej krajiny, pri ktorej hraniciach Moskva sústredila desiatky tisíc vojakov.
"Zo svojej strany by sme chceli navrhnúť, (aby ste) tiež prispeli svojim vkladom k zníženiu tohto napätia zastavením dodávok zbraní Ukrajine. Zo všetkých strán sa to deje, robí sa to verejne. Robí sa to demonštratívne. Dosť dobre nie je jasné, kvôli čomu. Tiež by sme chceli pochopiť, prečo Británia poslala svoje špeciálne sily na Ukrajinu a dokedy tam budú?" povedal Šojgu podľa agentúry TASS počas dnešného stretnutia s britským ministrom obrany Benom Wallacom v Moskve.
Sám Wallace pred cestou do Ruska uviedol, že situácia na hraniciach Ruska a Ukrajiny je čím ďalej napätejšia a tvrdil, že Rusko sústredilo pri hraniciach s Ukrajinou veľké množstvo vojsk, pripomenula agentúra TASS a dodala, že v západných krajinách a v Kyjeve hovorí o možnom vpáde Ruska na Ukrajinu.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil takéto tvrdenia za prázdne a za neopodstatnené zvyšovanie napätia. Zdôraznil, že Rusko nikoho neohrozuje. Peskov nevylúčil pravdepodobnosť provokácií, ktoré by mali dokázať oprávnenosť podobných vyhlásení a výstrah.
Varoval, že prípadný pokus silou vyriešiť konflikt medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny by mal tie najvážnejšie následky, dodal TASS.
Západ naopak varuje Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo povstanie separatistov na východe Ukrajiny, že prípadná invázia na Ukrajinu by viedla k doteraz nevídaným sankciám a dôsledkom.