Reuters
StoryEditor

Dron natočil, ako v New Yorku pochovávajú ľudí do masového hrobu

10.04.2020, 15:52
Autor:
ČTKČTK
Kým minulý týždeň sa na mieste pochovávalo raz týždenne, teraz je to podľa úradov päťkrát.

Na internete sa objavili zábery a video urobené z dronu, na ktorých pracovníci v ochranných oblekoch ukladajú v New Yorku rakvy do hromadných hrobov. Informoval o tom dnes spravodajský web BBC.

Americký štát New York má teraz viac potvrdených prípadov nákazy koronavírusom než akákoľvek jednotlivá krajina na svete. Počet infikovaných podľa tamojších úradov vo štvrtok stúpol o 10-tisíc a aktuálne presahuje 160-tisíc a cež 7-tisíc ľudí chorobe podľahlo. Cintorín s hromadnými hrobmi sa nachádza na newyorskom ostrove Hart, k poslednému odpočinku tam sú ukladané telá zomrelých, ktorí nemali príbuzných či peniaze na pohreb.

Potvrdených prípadov koronavírusu bolo doteraz v USA zaznamenaných cez 462-tisíc a 16 500 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo. Na svete sa nákaza potvrdila u 1,6 milióna ľudí a vyše 95-tisíca ľudí zomrelo.

Trestancov pri pochovávaní vymenili

Zábery z bezpilotného lietadla zachytávajú hromadný hrob na ostrove Hart, ktorý patrí k newyorskému Bronxu. Miesto je viac ako 150 rokov využívané na hromadné pochovávanie tiel ľudí, ktorí nemali príbuzných alebo ktorých rodiny nemali peniaze na uloženie pozostatkov.

Podľa BBC je pravdepodobné, že mnoho z novo pochovaných patrilo k obetiam koronavírusu. Nie je však jasné, či išlo o nemajetných ľudí bez príbuzných. Kým minulý týždeň sa na mieste pochovávalo raz týždenne, teraz je to podľa úradov päťkrát.

Mŕtvych na ostrove Hart väčšinou pochovávajú trestanci z väzenského komplexu na ostrove Rikers, kde sa nachádza hlavné väzenie mesta New York. Kvôli nárastu mŕtvych však prácu teraz prevzali ľudia najatí zvonku. Starosta New Yorku Bill de Blasio skôr v tomto týždni naznačil, že kým kríza pominie, možno bude potrebné vykonávať "dočasné pohreby". "Historicky sme k tomu využívali Hart Island," uviedol.

Popredný expert tímu Bieleho domu pre boj s koronavírusom Anthony Fauci vo štvrtok v rozhovore s televíziou NBC uviedol, že počet obetí koronavírusu v USA bude podľa odhadov činiť asi 60-tisíc. Ešte koncom marca pritom predpovedal, že by na koronavírus mohlo zomrieť 100-tisíc až 200-tisíc Američanov.

Predpoveď 60-tisíc mŕtvych sa blíži oficiálnemu odhadu hornej hranice počtu úmrtí na chrípku v USA od októbra 2019 do marca tohto roka. Viceprezident Mike Pence však vo štvrtok zdôraznil, že COVID-19 je asi trikrát nákazlivejšia choroba než chrípka.

Koronavírus dopadá viac na černošské obyvateľstvo

Pôvodne Biely dom uvádzal, že bez akýchkoľvek opatrení na zastavenie šírenia by koronavírus mohol pripraviť o život až 2,2 milióna Američanov. Od tej doby boli v 42 amerických štátoch zaviedené prísne obmedzenia pohybu a uzavreté boli podniky, ktoré nezabezpečujú kľúčové tovary.

Podľa štvrtkových údajov o podporu v nezamestnanosti požiadalo vyše šesť miliónov ľudí, už druhý týždeň v rade. Počet Američanov bez práce za uplynulé tri týždne stúpol na 16,8 milióna.

V Chicagu bol zakázaný predaj alkoholu po 21:00 hodine miestneho času s cieľom zabrániť opakovanému porušovaniu zákazu zhromažďovania. Opatrenie má platiť do 30. apríla. Černosi v Chicagu podľa údajov z tohto týždňa tvoria viac ako polovicu nakazených a 70 percent mŕtvych.

Údaje z Louisiany, Mississippi, Michiganu, Wisconsinu a New Yorku tiež ukazujú, že koronavírus dopadá viac na černošské obyvateľstvo. Niekdajší viceprezident Joe Biden, ktorý má na dosah nomináciu demokratov na prezidentského kandidáta, vo štvrtok vyzval Biely dom, aby zverejnil detailné informácie o vplyve pandémie na etnické menšiny. Uviedol tiež, že vyššie počty obetí medzi týmito skupinami poukazujú na nerovnosť a dopad "štrukturálneho rasizmu".

Koronavírus a Covid - 19

17. máj 2022 13:46