Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2020, 18:41 Aktualizované dňa 12.04.2020 o 18:54

New York má už viac ako 9-tisíc obetí koronavírusu. Nákaza v USA je zrejme na vrchole

Celkový počet hospitalizovaných v najviac postihnutom americkom štáte dosiahol 18 700.

V Spojených štátoch na nákazu koronavírusom za uplynulých 24 hodín zomrelo 1920 ľudí, čo predstavuje mierny pokles oproti predchádzajúcemu dňu.

Uviedla to americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie monitoruje celosvetovo. Celkový počet obetí choroby covid-19 v krajine činí 20 608, počet prípadov nákazy potom presiahol 530-tisíc, čím sú USA najpostihnutejšou krajinou sveta.

Najviac postihnutý je New York

Štát New York dnes oznámil 758 obetí za posledných 24 hodín. O deň skôr to bolo 783.

V piatok sa USA zároveň stali prvou krajinou na svete, kde za jediný deň zomrelo na nákazu koronavírusu vyše 2000 ľudí. Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa ich za 24 hodín na chorobu Covid-19 podľahlo 2108.

Choroba sa šíri na západ

Najviac postihnutou oblasťou v krajine je štát New York, odkiaľ pochádza zhruba polovica mŕtvych. Celkom v tomto štáte už zomrelo 9385 ľudí, oznámil tamojší guvernér Andrew Cuomo. Celý najviac postihnutý americký región taktiež hlási na 18 700 hospitalizovaných.

Nákaza však začína prenikať aj na americký stredozápad do veľkých miest, ako je Chicago. Na chorobu Covid-19 podľa agentúry AP zomrelo 24 obyvateľov opatrovateľského domu v štáte Indiana na východe USA a 14 ľudí v opatrovateľskom dome v Iowe v centrálnej časti Spojených štátov. V Chicagu zriaďujú márnicu, ktorá bude prechodne schopná pojať cez 2000 tiel.

Vývoj v amerických ohniskách epidémie naznačuje, že Spojené štáty sú na vrchole šírenia nákazy. Svedčí o tom vyhlásenie miestnych úradov a guvernérov a tiež dnešný komentár šéfa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Stephena Hahna.

Ten povedal, že vláda prezidenta Donalda Trumpa vníma ako termín možného uvoľnenia karanténnych obmedzenia 1. máj.

"Vidíme svetlo na konci tunela," povedal Hahn v rozhovore s televíziou ABC. Zároveň však upozornil, že je stále ešte príliš skoro povedať, že sa tento termín podarí splniť.

Trump opakovane vyhlásil, že sa blíži okamih, kedy bude možné hospodárstvo krajiny znova naštartovať. Prisľúbil, že až sa tak stane, ekonomický motor krajiny naskočí s "veľkým rachotom".

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.