StoryEditor

V prípade zavraždenej novinárky zatkli desať osôb

27.08.2007, 12:19
Autor:
SITASITA

V súvislosti s minuloročnou vraždou ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej zatkli desať osôb, ktoré v blízkej budúcnosti predstúpia pred súd. V pondelok o tom s odvolaním sa na ruského generálneho prokurátora Jurija Čajku informovali ruské tlačové agentúry RIA-Novostia a ITAR-Tass. "V prípade nastal skutočný posun," povedal prokurátor. "Doteraz sme zatkli desať osôb a v najbližšej budúcnosti predstúpia pred súd," dodal.
Vražda významnej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej vyvolala v Rusku i vo svete rozhorčené reakcie. K ruským politikom, novinárom a aktivistom za ľudské práva odsudzujúcim tento zločin sa pripojili Spojené štáty, Rada Európy (RE) a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Michail Gorbačov, bývalý ruský prezident a spolumajiteľ novín, pre ktoré Politkovskaja písala, jej vraždu označil za úder pre celú demokratickú a nezávislú tlač.
Annu Politkovskú, ktorá sa preslávila kritickým informovaním o vojne v Čečensku, zastrelili v októbri minulého roku v Moskve. Jej telo objavili v obytnom dome v mieste jej bydliska. Polícia na mieste zabavila revolver a neskôr zverejnila zábery bezpečnostnej kamery, na ktorých je zachytený hlavný podozrivý v tmavom oblečení a baseballovej čiapke.
Polícia potvrdila, že najpravdepodobnejším motívom vraždy na objednávku bola spoločenská a profesionálna angažovanosť obete. Politkovskej sa už predtým niekoľkokrát vyhrážali smrťou a v roku 2004 sa ju údajne pokúsili otráviť ruské tajné služby.
Anna Politkovskaja patrila medzi najrešpektovanejšie postavy ruskej žurnalistiky. Preslávila sa najmä kritikou prezidenta Vladimíra Putina za vojnu v Čečensku. V knihe o čečenskom konflikte zdokumentovala násilnosti proti civilnému obyvateľstvu, ktorých sa masovo dopúšťali ruské jednotky. Podľa šéfredaktora dvojtýždenníka Novaja Gazeta, pre ktorý Politkovskaja pracovala, mal v pondelok vyjsť jej článok o týraní v Čečensku. Dmitrij Muratov pre televíziu NTV v nedeľu uviedol, že Politkovskaja mala v článku niekoľko dôležitých fotografií a uverejní aspoň jeho časť.
Podľa Výboru na ochranu novinárov v New Yorku je Politkovskaja 42. zavraždenou ruskou novinárkou od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 a 12. novinárskou obeťou vraždy na objednávku od nástupu prezidenta Putina k moci v roku 2000.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. február 2023 16:36