Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 22:42

V New Yorku sa koronavírusom nakazili aj dve mačky. Prenos na človeka však nie je dokázaný

V Spojených štátoch sa infekcia koronavírusu doposiaľ preukázala u siedmich tigrov a levov v zoologickej záhrade v Bronxe.

V New Yorku sa koronavírusom nakazili aj dve mačky. Prenos na človeka však nie je dokázaný
Zdroj: Reuters

Testy preukázali nákazu koronavírusom u dvoch mačiek chovaných v americkom štáte New York, informovala dnes agentúra AP s odvolaním na federálne úrady.

Ide tak podľa nej o prvých domácich miláčikov na území Spojených štátov, ktorí sa koronavírusom infikovali.

Mačky majú ľahké ochorenie dýchacích ciest, z ktorého sa pravdepodobne uzdravia, a zrejme sa nakazili od svojich majiteľov alebo iných ľudí vo svojom okolí, uviedlo americké ministerstvo poľnohospodárstva a federálne Stredisko pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC).

Tieto mačky žijú v rôznych častiach štátu New York, úrady nezverejnili, kde presne. Prvá z nich ochorela asi týždeň po tom, čo niekto u nej doma mal krátke ochorenie dýchacích ciest, nepotvrdilo sa však, že ide o chorobu covid-19 spôsobovanú koronavírusom.

Mačka však chodí von, a mohla tak prísť do styku s niekým nakazeným vo svojom okolí. U majiteľa druhého zvieraťa test nákazu koronavírusom preukázal, potom ochorela aj mačka. U ďalšej mačky v domácnosti sa ale žiadne príznaky choroby neobjavili.

U tigrov a levov 

V Spojených štátoch sa infekcia koronavírusu doposiaľ preukázala u siedmich tigrov a levov v zoologickej záhrade v Bronxe.

Podľa amerických úradov sa zvieratá od ľudí zrejme nakaziť môžu, ale nič nenasvedčuje tomu, že infekcia sa prenáša zo zvierat na človeka.

Ľudí nenakazia

"Nechceme, aby ľudia spanikárili. Nechceme, aby sa ľudia zvieracích maznáčikov báli alebo sa vo veľkom s nimi hnali na testy," povedala Casey Bartonová z CDC.

"Neexistujú dôkazy, že miláčikovia hrajú nejakú úlohu pri prenose tejto chorobe na ľudí," dodala. Avšak CDC odporúča chovateľom, aby svojim zvieracím kamarátom zabránili v kontakte s ľuďmi mimo svoje domovy - mačky by mali zostávať doma.

Ľudia nakazení koronavírusom by sa so svojimi mačkami nemali maznať a kontakt s nimi by mali obmedziť na minimum. Keď sa o ne starajú, mali by mať nasadenú rúšku.

Testy na koronavírus u zvierat sa robia vo veterinárnych laboratóriách a používajú sa pri nich iné látky než v prípade testov pre ľudí, píše agentúra AP.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.