MAFRA
StoryEditor

Chorváti chcú dovolenkárov. Riešia, ako by pre nich otvorili hranice

23.04.2020, 21:51
Autor:
ČTKČTK
Zákaz cestovania v dôsledku pandémie choroby Covid-19 ťažko dopadá na chorvátsky turistický ruch.

Chorvátsko je pripravené otvoriť hranice pre občanov niektorých krajín Európskej únie, ktorí tu budú chcieť tráviť letnú dovolenku.

Vyhlásil to dnes premiér Andrej Plenković, ktorý na túto tému vedie rokovania s predstaviteľmi únijných krajín. Informovala o tom agentúra APA.

Na tému koordinovaného znovuotvorenia turistického ruchu za terajšej koronavírusovej krízy diskutoval Plenković v stredu večer s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a jeho slovinským náprotivkom Janezom Janšom. 

"Všetci, s ktorými som hovoril, chcú v budúcom týždni nájsť model, aby mohli byť otvorené hranice a ľudia v letnej sezóne mohli prísť do Chorvátska," citovala Plenkovića chorvátska agentúra HINA.

Podľa Plenkovića nie je otvorenie hraníc prianím iba Chorvátska, ale aj ďalších štátov, ktoré o to výslovne prejavili záujem. Konkrétne spomenul Slovinsko, ktorého občania vlastnia na chorvátskom pobreží Jadranu množstvo prázdninových sídiel.

Zainteresované vlády poukazujú aj na to, že na mieru cestovania v lete budú mať vplyv aj krízové ​​štáby a epidemiológovia jednotlivých štátov.

Zákaz cestovania v dôsledku pandémie choroby Covid-19 ťažko dopadá na chorvátsky turistický ruch, ktorý tvorí zhruba 20 percent hrubého domáceho produktu krajiny.

"Je jasné, že tento rok nebudeme mať rekord (v počte návštevníkov) ako v posledných troch rokoch, ale pracujeme na tom, aby sme turizmus umožnili v nových rámcových podmienkach," dodal Plenković.

Podľa slovinského premiéra Janeza Janšu je k záchrane sezóny potrebné vytvoriť pre turizmus spoločné "koronavírusové štandardy" na úrovni štátov i Európskej únie. Slovinsko hrá kľúčovú úlohu tranzitného štátu aj pre slovenských občanov pri cestách do Chorvátska.

Portál telegram.hr dnes uviedol, že chorvátske ministerstvo cestovného ruchu zvažuje realizáciu návrhu českej Asociácie cestovných kancelárií (ACK), ktorý by zahŕňal vytvorenie pozemných alebo leteckých "turistických koridorov".

Po nich by do krajiny mohli pricestovať turisti vybavenie potvrdením, že nie sú nakazení koronavírusom, čím by sa zároveň vyhli nutnosti tráviť po príchode čas v karanténe.

01 - Modified: 2023-10-03 05:00:00 - Feat.: - Title: Holandskí výskumníci našli prepojenie medzi obezitou a úmrtiami na koronavírus 02 - Modified: 2023-09-28 14:59:22 - Feat.: - Title: Slovinsko a Chorvátsko v dôsledku nelegálnej migrácie posilnia spoločné hliadky na hranici 03 - Modified: 2023-09-27 13:19:43 - Feat.: - Title: Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici spúšťa očkovanie proti ochoreniu covid-19 novou vakcínou 04 - Modified: 2023-09-27 13:07:24 - Feat.: - Title: Slovinská polícia pre migráciu posilnila hliadky na hraniciach s Chorvátskom 05 - Modified: 2023-09-26 11:13:21 - Feat.: - Title: Mali ste ťažký priebeh covidu? Môžete za to viniť predkov, ukazuje štúdia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 13:50