Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2020, 12:42

Gates je pripravený financovať výrobu vakcín proti koronavírusu skôr, než budú schválené

Bill Gates chce dosiahnuť, aby vakcíny mohli byť distribuované čo najrýchlejšie to bude možné.

Gates je pripravený financovať výrobu vakcín proti koronavírusu skôr, než budú schválené
Zdroj: Reuters

Spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších ľudí sveta Bill Gates povedal, že celosvetová pandémia spôsobená koronavírusom je jeho najhoršiou nočnou morou. Gates to povedal v rozhovore s denníkom The Times.

​Jeho nadácia je teraz zrejme najväčším sponzorom Svetovej zdravotníckej organizácie. Gates dodal, že je pripravený financovať výrobu niekoľkých vakcín ešte skôr, než budú schválené, aby potom mohli byť distribuované čo najrýchlejšie to bude možné.

Gates vyhlásil, že obavy kvôli dopadom podobnej pandémie má už dlhé roky. Jeho nadácia bude podľa neho teraz financovať hneď niekoľko tovární, ktoré by mohli vyrobiť miliardy najrôznejších vakcín, aby bolo v prípade potreby všetko pripravené na ich rozvoz po celom svete.

Je tiež v kontakte s farmaceutickými spoločnosťami, s ktorými hovoril napríklad o posilnení výroby vakcíny vyvinutej vedcami z Oxfordskej univerzity. Túto vakcínu proti koronavírusu začali testovať na ľuďoch už tento týždeň. Experti pritom dúfajú, že látka by mohla byť dostupná verejnosti už tento rok na jeseň.

Gates sa pred pár dňami zastal Svetovej zdravotníckej organizácie a kritizoval rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pozastavil financovanie WHO.

"Pozastaviť financie Svetovej zdravotníckej organizácii počas zdravotné krízy je skutočne nebezpečné. Jej práca je spomaliť šírenie choroby COVID-19 a keď táto práca bude zastavená, žiadna iná organizácia ju nebude môcť nahradiť. Svet potrebuje WHO viac ako inokedy," napísal vtedy na twitteri .

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.