Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2020, 13:18

Prečo Kim Čong-un zmizol? Obával sa koronavírusu, znie zo Soulu

Vodca KĽDR sa podľa juhokórejských spravodajských služieb od začiatku roka objavil na verejnosti iba 17-krát.

Prečo Kim Čong-un zmizol? Obával sa koronavírusu, znie zo Soulu
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa z verejného života na tri týždne stiahol zrejme kvôli obavám z šírenia koronavírusu, uviedla dnes Južná Kórea s odvolaním na svoju spravodajskú službu. Podľa Soulu tiež neexistujú dôkazy, že by vodca podstúpil operáciu srdca, o ktorej predtým špekulovali juhokórejské či americké médiá. Píše o tom agentúra Reuters.

Členovia juhokórejského parlamentného spravodajského výboru po stretnutí s Národnou spravodajskou službou uviedli, že špekulácie o kardiologickom zákroku sú "neopodstatnené". Soul už v posledných dňoch niekoľkokrát spomenul, že za vodcovým zmiznutím je zrejme koronavírusová kríza a nie závažné zdravotné ťažkosti.

"NIS vyhodnotila, že nepodstúpil žiadnu operáciu či zákrok týkajúci sa srdca," uviedol jeden zo zákonodarcov. "Aj mimo verejnosť sa bežne staral o svoje povinnosti," dodal poslanec, podľa ktorého možno teda vylúčiť, že by Kim trpel v súvislosti so srdcom zdravotnými problémami.

Vodca KĽDR z verejného života zmizol 11. apríla, na konci minulého týždňa však severokórejské štátne médiá zverejnili zábery, podľa ktorých sa Kim zúčastnil slávnostného otvorenia továrne na hnojivá.

Kim sa podľa juhokórejských spravodajských služieb od začiatku roka objavil na verejnosti iba 17-krát, čo je menej ako v predchádzajúcich rokoch, kedy v priemere vystúpil 50-krát. Súčasná kríza okolo koronavírusu je jedným z dôvodov, hoci KĽDR neohlásila jediný potvrdený prípad nákazy.

"Aj keď Severná Kórea trvá na tom, že má nula prípadov, nemožno vylúčiť, že nákaza v krajine vypukla. Obzvlášť s prihliadnutím na to, že pred uzavretím hraníc s Čínou na konci januára medzi oboma krajinami aktívne prebiehali výmeny pracovníkov," uviedol poslanec.

Soul tvrdí, že KĽDR zaviedla v súvislosti s celosvetovou pandémiou určité preventívne opatrenia. V reakcii na uzatvorenie hraníc a obchodov tiež stabilizovala ceny potravín a posilnila armádu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.