Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2020, 08:31 Aktualizované dňa 11.05.2020 o 11:49

Závažný incident pri strategickom prielive: Irán zasiahol počas cvičenia vlastné plavidlo, zahynulo 19 ľudí

Príčinou nešťastia bola skutočnosť, že zasiahnuté plavidlo, úlohou ktorého bolo presúvať cvičný terč, sa v čase streľby dostatočne nevzdialilo od cieľa.

Závažný incident pri strategickom prielive: Irán zasiahol počas cvičenia vlastné plavidlo, zahynulo 19 ľudí
Zdroj: TASR/AP

Na 19 stúpol počet obetí nedeľňajšieho incidentu, pri ktorom iránska raketa zasiahla počas manévrov vo vodách Ománskeho zálivu vlastné podporné plavidlo.

Nešťastie si vyžiadalo aj 15 zranených. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie iránskeho ministerstva obrany o tom informovala agentúra AP.

K udalosti došlo neďaleko iránskeho prístavného mesta Džásk, kde raketa nedopatrením zasiahla podpornú loď Konárak triedy Hendídžán. Pôvodné správy iránskych médií hovorili o jednom mŕtvom.

Plavidlo sa vzdialilo od cieľa

Príčinou nešťastia bola podľa iránskej televízie skutočnosť, že zasiahnuté plavidlo, ktorého úlohou bolo presúvať cvičný terč, sa v čase streľby dostatočne nevzdialilo od cieľa.

Loď bola podľa správ iránskych médií v roku 2018 prerobená tak, aby mohla odpaľovať protilodné strely.

Plavidlo holandskej výroby bolo dlhé 47 metrov a na palube malo väčšinou posádku zloženú z 20 námorníkov. V službe bolo od roku 1988.

Závažný incident

Ako pripomína AP, iránske médiá len zriedka informujú o nešťastiach pri bojových cvičeniach, čo zdôrazňuje závažnosť nedeľňajšieho incidentu.

Ten sa stal v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi v blízkosti strategicky dôležitého Hormuzského prielivu, cez ktorý putuje až 20 percent svetových dodávok ropy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.