Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2020, 11:19

"Ak sa budú správať ako piráti, nebude to bez následkov." Irán varoval Spojené štáty

Americké námorníctvo vyslalo do Karibiku štyri vojnové lode a hliadkovacie lietadlo Boeing P-8 Poseidon.

"Ak sa budú správať ako piráti, nebude to bez následkov." Irán varoval Spojené štáty
Zdroj: TASR/AP

Iránske revolučné gardy pohrozili Spojeným štátom odvetnou akciou v prípade, že sa Američania pokúsia prekaziť iránske dodávky ropných produktov do Venezuely. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Tá tento týždeň s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedla, že USA kvôli vyslaniu iránskych tankerov zvažujú nespresnené "opatrenia".

"Ak Spojené štáty budú podobne ako piráti ohrozovať bezpečnosť medzinárodných plavebných trás, potom budú nebezpečne riskovať a neprejde to bez následkov," citoval Reuters zo správy iránskej agentúry blízkej revolučným gardám.

Tá tvrdí, že americké námorníctvo vyslalo do Karibiku štyri vojnové lode a hliadkovacie lietadlo Boeing P-8 Poseidon.

Z údajov zo systému monitorujúceho pohyb plavidiel Refinitiv Eikon vyplýva, že na ceste do Venezuely je teraz najmenej jeden iránsky ropný tanker, ktorý vyplával z Iránu koncom marca.

Venezuela síce ťaží ropu, ale nutne teraz potrebuje palivo, pretože miestna infraštruktúra vrátane ropných rafinérií kvôli hospodárskemu kolapsu takmer nefunguje.

Minulý mesiac uviedla, že sa pokúša uviesť do prevádzky rafinériu Cardon a k jej naštartovanie palivo naliehavo potrebuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.