Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2020, 10:12

Obrovský míľnik: Taliansko po troch mesiacoch zruší obmedzenia pohybu a otvorí hranice

Od začiatku júna budú môcť do Talianska voľne cestovať aj ľudia z krajín schengenského priestoru.

Taliansko po takmer troch mesiacoch reštrikcií prijatých kvôli šíreniu koronavírusu zruší 3. júna všetky dosiaľ platné obmedzenia pohybu, otvorí svoje hranice a dovolí cezhraničné cesty.

Príslušný dekrét dnes schválila vláda. Od začiatku júna budú môcť do Talianska voľne cestovať aj ľudia z krajín schengenského priestoru a už pre nich nebude povinná dvojtýždňovej karanténa, uviedol denník La Stampa.

Obrovský míľnik

Avizované otvorenie hraníc bude obrovským míľnikom pre Taliansko, kde sa v polovici marca sa začiatkom karantény takmer zastavil všetok život.

Umožní totiž naštartovať turistickú sezónu a cestovať Talianom aj zahraničným turistom k moru.

Okrem občanov z krajín schengenského priestoru bez hraničných kontrol sa Taliansko otvorí tiež pre Švajčiarov a občanov Monaka.

Budú môcť prekročiť hranice regiónu

Pre Talianov síce skončila karanténa začiatkom mája, a tak môžu voľne opúšťať svoje domy a byty, stále však platia pomerne prísne obmedzenia pohybu a ľudia nesmú opustiť svoj domovský región.

V rámci regiónu teraz môžu cestovať len kvôli návšteve príbuzných, od pondelka toto obmedzenie skončí. Hranice regiónov však Taliani budú môcť prekročiť prvýkrát taktiež až 3. júna.

V pondelok sa v Taliansku otvoria tiež obchody, reštaurácie, služby alebo pláže.

Taliansko patrí ku krajinám, ktoré koronavírusová epidémia zasiahla najsilnejšie. Celkovo sa od konca februára vírusom SARs-CoV-2 nakazilo takmer 224-tisíc ľudí, 31 610 z nich zomrelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.