Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2020, 15:45

Pokus so šírením koronavírusu. V reštaurácii infikovali taniere a príbory

Experiment ukázal, ako sa v prostredí reštaurácie šíri koronavírus.

Pokus so šírením koronavírusu. V reštaurácii infikovali taniere a príbory
Zdroj: TASR/Petr David Josek

Vo svete sa začínajú uvoľňovať opatrenia zavedené v snahe zastaviť šíreniu koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu covid-19. Niekde už sú otvorené aj reštaurácie a japonská televízna sieť NHK sa rozhodla vyskúšať, ako ľahko sa v tomto prostredí môže infekcia šíriť, napísal spravodajský server CNN.

Na uskutočnenie experimentu stačili jednoduché pomôcky: fluorescenčná látka a čierne svetlo. Jeden z desiatich klientov v bufete dostal na ruku spomínanú látku predstavujúcu koronavírus.

Potom počas bežného obeda sa on i zvyšok klientov správali ako obvykle - prechádzali k bufetu nabrať si jedlo, vziať si príbory, kontrolovali si mobilný telefón a užívali si jedlo.

Novinári experiment natáčali a videonahrávka ukazuje, ako sa farba rozšírila na množstvo povrchov, taniere, príbory a ruky i tváre niektorých ľudí v miestnosti.

Druhý experiment v rovnakom prostredí sa zameral na výhody dodržiavania zvýšených hygienických opatrení, kedy si "infikovaný" človek a ostatní stravníci pred jedlom aj počas neho umyli ruky a častejšie sa vymieňali príbory a ďalšie náčinie. V tomto prípade sa farba šírila menej.

"To video dokazuje, ako sa vírus veľmi účinne roznesie na povrchy a ľudí okolo," povedal CNN John Nicholls, profesor klinickej patológie Hongkonskej univerzity.

"Myslím, že to naozaj podčiarkuje nutnosť zvýšenej hygieny, aby sme zastavili šírenie tejto choroby."

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.